Ekonomi

Banka Kartında Şube Kodu Nerede Yazar?

 

Artık günümüzde çalışan herkes maaşlarını bankalar üzerinden almaktadır. Yasal olarak da bu durum zorunlu hale getirilmiş durumdadır. Yani şu an itibari ile ülkemizdeki birçok kişide banka kartı bulunmaktadır. Ve artık tüm para alış veriş işlemleri banka kartları üzerinden gerçekleşmeye başlamıştır. Yani insanlar için fiziki para kullanımı oldukça azalmış durumdadır. Banka kartı kullanan kişilerin en önemli sorusu ise 04 sorusudur. Çünkü özellikle havale işlemlerinde hesap numarası istenmektedir ve şube numarası olmanda hesap numarası bir anlam ifade edemeyecektir. Ve bankaların birçoğunda da banka kartında şube kodu ve hesap numarası yer almamaktadır.

Banka Kartlarının Şube Kodu Yerleri

Banka kartlarının şube kodları en kolay şekilde internet bankacılığı arayıcılığı erişilebilmektedir. İnternet bankacılığı işlemleri açık olmayan kişiler için ise bu şube kodunun bulabilmenin en basit ve etkili yolu ise hesabı açtırdığınız yerin adını banka ismi ile birlikte şube kodu şeklinde internette yazarak bulunabilmektedir. Karşınıza 4 haneli bir kod gelecektir. Bu 4 haneli kod ile iban ya da hesap numaranızı karşılaştırın eğer bulduğunuz bu kod be hesap numaraları içerisinde geçiyorsa gerçek şube kodunuzu buldunuz demektir.  Özellikle interneti kullananlar için en hızlı yöntem budur.

Eğer bu tür işler size fazla karmaşık ve güvensiz geliyor ise yapılacak en mantıklı davranış bankaya ait müşteri hizmetleri numarasını aramaktır. Burada birkaç bilgi teyidinden sonra canlı müşteri temsilcisine bağlanmanız durumunda sizin şube kodunuzu size rahatlıkla söyleyecektir. Unutulmamalıdır ki bazı durumlarda yanlış bir şube kodu yazımında para gönderme ya da alma işlemlerin büyük yanlışlık ve hata olabilmektedir. Ve bu hataların geri döndürülmesi ise oldukça zor ve zahmetli olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu