Ekonomi

Visa Kart ve Master Kart Arasındaki Fark Nedir?

Visa Kart ve Master Kart Arasındaki Fark Nedir? Günümüzde banka ve kredi kartları birçok alanda sunmuş olduğu avantajlarla müşterilerini artırıyor. Bizde yazımızda Visa kart ve Master kart farkı nedir bunları inceleyeceğiz.

Visa Kart ve Master Kart Arasındaki Fark Nedir? Birçok kullanıcı bu sorunun cevabını merak ediyor. Her ne kadar hayatımızın içinde yer alsa da bazı banka ve kredi kartları arasındaki farklılıklar pek de fazla bilinmiyor. Bizde yazımızda Visa kart ve Master kart arasındaki fark nedir bu sorunun cevabını değerlendireceğiz. Öncelikle Visa kart ve Master kart nedir buna bakalım.

Visa Kart ve Master Kart Nedir?

Mastercard nedir? Derseniz. Mastercard bir finans kuruluşudur. 1966’da ABD’de kurulmuştur. Mastercard çipli ödeme sistemiyle bu kartları kullananlara ayrıcalıklar tanımaktadır.

Visa kart nedir? Denilirse Master kart gibi finans şirketidir.2004 yılında İngiltere’ kurulmuştur. Kısa sürede Mastercard ile boy ölçecek duruma gelmiştir. Visa kart hem banka hem de kredi kartı olarak kullanılabilir. Banka ile müşteri arasında köprü görevi görerek para transferlerini sağlar. Visa ve Master logoları genelde anlaşmalı bankaların kartlarının sağ alt köşesinde yer alır. Her iki finans şirketi dünyada yaklaşık yüzde 70 oranında varlık göstermektedir.

Visa Kart ve Master Kart Farkı Nedir?

Visa kart ve Master kart birbirine rakip öncü finans kuruluşlarıdır. Sundukları imkanlar hemen hemen her yerde geçerlidir. Temelde her iki kartta kullanıcılarına kolaylık ve avantaj sağlar. Fakat birkaç noktada birbirlerinden ayrılırlar. Bunlardan ilki kredi kartlarında da bulunan 16 haneli kart numaralarının farklı başlamasıdır. Master kart 5 ile başlarken, Visa kart 4 ile başlar. Visa kart ön ödemeli işlem yaparken Master kart para yüklemeden alışveriş kolaylığı sağlar.Aslında her iki kart arasında çok ciddi bir fark yoktur. Bu kartlar sadece farklı kullanım kolaylıkları sunar. Her ikisini karşılaştırıldığında daha eski kökenli bir kuruluş olan Master kart bir adım önde denilebilir. Master kart Visa karta göre daha fazla sponsorluk anlaşmaları olduğundan cazip gelebilir. Visa kart ve Master kart farkı çok denilemese de temelde bunları söyleyebiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu