Diyet

5 İpucu: Diyabet Komplikasyonlarından Uzak Durun

Diyabet hastası olan kişilerin bildiği en büyük yanlışlardan biri karbonhidratların tamamının bırakılmasıdır. Diyabet hastaları vücutlarında yavaş yavaş parçalanarak enerji sağlayacak olan besinleri tercih etmelidirler. Örneğin; tam tahıllı ürünler, fasulyeler, taze sebze ve meyveler bu konuda diyabet hastalarına en iyi şekilde yardımcı olacak besinlerdir. Şeker oranı yüksek meyvelerin zararlı olduğu sanılsa da aksine doğal şeker olduğu için zararı değil faydası vardır.

5 İpucu: Diyabet Komplikasyonlarından Uzak Durun
5 İpucu: Diyabet Komplikasyonlarından Uzak Durun

Diyabet komplikasyonlarından kurtulmanın bir diğer yolu da kilo vermenizdir. Kilo vererek hem enerjinizi arttırabilir hem de sağlığınız için sorun oluşturabilecek komplikasyonlarından korunabilirsiniz. Kilo vermeye karar verdiyseniz ilk olarak abur cubur ve kızartmayı bırakabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeterli uyuyarak karbonhidratlı yiyeceklere karşı artan yeme isteğiniz ile de başa çıkabilirsiniz.

5 İpucu: Diyabet Komplikasyonlarından Uzak Durun
5 İpucu: Diyabet Komplikasyonlarından Uzak Durun

Diyabetin Düşmanı Dans!

Günlük hayatınızda aktif olarak da diyabetten korunabilirsiniz. Bunun için sevdiğiniz aktiviteleri yaparak kilo alımınızı durmaya çalışın. Örneğin; çoğu kimsenin en sevdiği sosyal aktivitelerden biri olan dans, diyabet hastalarının yapabileceği en sağlıklı ve eğlenceli yollardan birisidir. Dansın yanı sıra yürüyerek ve bisiklet sürerek de bu durumunuzu iyileştirebilirsiniz. Günde yarım saat de olsa uygulayacağınız bu aktiviteler hem sağlığınızı korumanıza hem de eğlenmenize yardımcı olur.

Kan şekerini yükselten en büyük nedenlerden biri olan stresten de uzak durarak kan glikoz seviyenizin yükselmesini engelleyebilirsiniz. Yoga ve meditasyon gibi gevşeme yöntemleri ile stresten uzak durarak kan şekerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu