Genel Bilgiler

Apollon Tapınağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Apollon Tapınağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler nelerdir? Mitolojik hikayeleriyle dikkat çeken Apollon tapınağı hakkında bilinmesi gerekenler birçok kişinin hayal dünyasını zenginleştiriyor.

Apollon Tapınağı hakkında bilinmesi gerekenler son derece özel bir tatil yapmanızı sağlarken genel kültürünüzü de zenginleştirecektir. Özellikle Artemis’in ikiz kardeşi ve ışığın tanrısı olarak nitelendirilen Apollon adına yapılan tapınaklar dünya kültür mirası konusunda da son derece özel bir konuma sahiptir.

Ülkemiz gibi dört yanı Antik kent dolu olan bir tarihi dokuda keşfedecek elbette birçok yer var. Apollon Tapınağı da bunlardan biri.  Her yıl milyonlarca insan burayı ziyaret etmeye geliyor. Özellikle yurt dışından  gelen ziyaretçilere açık olan bu bölgeyi birçok gezginin rehberinden ilham alarak ziyaret edebilirsiniz.

Apollon Tapınağı Nerede?

Apollon Tapınağı, Aydın ilimizin Didim ilçesinde bulunuyor. Yenihisar mevkine ulaşım sağlamak için bölgeye giden minibüsleri kullanabilirsiniz. Araç kiralayarak da Apollon Tapınağı’na ulaşım işlerini gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle antik kenti daha detaylı keşfetmek ve. Farklı yerlere de ulaşmak istediğinizde araçla gezmeniz daha pratik olabilir.

Apollon Tapınağı’nın Hikayesi

Apollon Tapınağı’na ulaşım sağlamak son derece pratiktir. Peki buranın tarihini biliyor musunuz? İşte en önemli kısmı bu. Mitolojiye göre burada M.Ö. 7. yy’da bir tapınak inşa ediliyor ve ışığın, müziğin, kehanetin tanrısına adanıyor. İon tarzına sahip tapınak dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olarak dikkat çekiyor.

Tapınağı inşa eden ise Apollon’un kehanet sırrını verdiği Brankhos isimli bir kişidir. Yıllarca Brankhos’un torunları bölgede bekçilik yapıyor ve tapınağı koruyorlar. Milet antik kentine kadar uzanan bu tapınakta birçok tören yapılıyor. Günümüzde hala ihtişamını koruyan tapınak Persler tarafından yağmalanmıştır. Ancak Medusa kabartmalarını görmek mümkün olmaktadır.

Apollon Tapınağı Hakkında Kısa Bilgiler

  • Apollon Tapınağı girişleri ücretlidir. Müzekartı olanlar ücretsiz olarak ziyaret edebilir.
  • Kutsal bir mahal olduğundan çok değerlidir
  • Ö. 494 yılında persler tarafından yakılmıştır
  • Hıristiyanlığın yayılmasıyla bölgeye bir kilise inşa edilmiştir
  • Apollon rahipleri kehanetlerini vezinli olarak söylerdi
  • Didim sözcüğü “ikiz kardeş” anlamına gelmektedir. Artemis adına Efes’te bir tapınak vardır.
  • Apollon Tapınağı bitirilmiş olsaydı dünyanın yedi harikasından biri olabilirdi
  • Tapınak duvarlarına yapılan işlemeler hala ihtişamını korumaktadır.

Kral Midas Efsanesi

Efsaneye göre bir gün Pan isimli birisi güzel müzik çaldığını iddia eder. Apollon’a meydan okur ve hakem olarak da kral Midas’ı seçer.  Pan flüt çalar ve herkesi etkiler. Apollon da lirini alarak müziğini çalar. Ancak kral hangisinin güzel olduğuna karar verirken Pan’ı seçer. Buna çok sinirlenen Apollon da “bu kadar müzikten anlamayan birine ancak eşek kulakları yakışır” diyerek kralın kulaklarını eşek kulaklarına çevirir.

Kehanet Yeteneği

Apollon’un kehanet yeteneği ünlüdür. Büyük krallardan basit köylülere kadar herkes ona danışır. Marcus Aurelius dönemine kadar bu tapınak çok popülerdi. Ancak kuraklık nedeniyle zor dönemler yaşandı. Apollon bir pınar çıkararak kuraklığı giderdi. Naiskos içindeki küçük pınarın bu pınar olduğu söylenir. Kehanetlerde sunular sunularak ucu açık olan cevaplar alınırdı.

Annesinin doğumuna yardım eden Artemis, onun çektiği acıları görerek bekaret yemini etmiştir. Bu tür birçok mitolojik hikayeye ev sahipliği yapan Kutsal Yol’un sonunda da Artemis için bir tapınak yapılmıştır.

Apollon Tapınağı Ziyaret Saatleri

Hafta içi saat 17:00’ye kadar ziyaret edilebilen tapınakta hediyelik eşya satan dükkanlar da görebilirsiniz. Son derece yüksek fiyatlarla satılan bu hediyeliklerin yanı sıra müzeye girişler de ücretlidir. Müzerkart varsa Apollon Tapınağı ücretsiz gezmeniz mümkün olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu