Genel Bilgiler

Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Günümüz şartlarında araba hayatımızın bir vazgeçilmezi haline gelmiş durumdadır. Bu sebeple araç piyasası gün geçtikçe çok daha hareketli bir hal almıştır. Gün geçtikçe trafiğe çıkan araba sayısı artmıştır.

Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araba almaya karar verdik, fiyatımızı belirledik ve hatta fiyatımıza uygun araba da bulduk, peki şimdi nelere dikkat etmeliyiz? Hangi Adımları takip etmeliyiz?

Birçok insan dişinden tırnağından artırdığı, bir ton borcun altına girdiği paralarla araba almak için yola çıkmaktadır. Durum bu şekilde olunca da bütçesinde uygun en temiz ve sağlam arabayı almak aynı zamanda da aldığı arabaya güven duymak istemektedir.

Arabayı beğenme işlemi tamam, gözle görünür hasar yok, fiyatta da anlaşma sağlandı, peki şimdi ne yapmalıyız? Arabanın noterde alım işlemlerinden önce mutlaka expertiz yaptırılmalıdır.

Expertiz yaptıracağımız şirket de mutlaka düzgün seçilmelidir. Mümkünse kurumsal expertiz şirketleri tercih önceliğinde olmalıdır. Expertiz şirketini sizin bulmanız çok daha güvenli olacaktır. Bazı durumlarda satıcı ile expertiz daha önce anlaşma yaparak arabanın hasarını olduğundan daha düşük gösterebilmektedir. Bu tür dolandırıcılıklar ile birçok insanın canı yanmıştır. Arabayı kazasız temiz olarak alıp, tekrar aracın satışını yaparken bu durum fark ediliyor ve ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor. Bu nedenle expertiz şirketinin seçimi de çok önemli bir noktadır.

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araba alımı öncesinde mutlaka hasar kaydı sorgulama işlemi yapılmalıdır. Hasar kaydı sorgulama işlemi oldukça basit bir işlemdir. Bazı expertiz şirketleri bu işlemi sizin adınıza yapabilmektedir fakat bu cebinizden gereksiz yere para kaybetmenize neden olacaktır.

Peki hasar sorgulama nasıl yapılır? Cep telefonunuzdan bir kısa mesaj yardımı ile kolayca arabanın hasar kaydı öğrenilebilmektedir. Aracın Şasi numarasından hasar sorgulama yapmak her zaman daha sağlıklı bir yöntemdir. Aracın plaka değişikliği durumlarında oluşabilecek mağduriyeti önlemek adına daha güvenlidir.

Plaka ile hasar kaydı sorgulama için aracın plakasını birleşik bir şekilde yazarak 5664’e göndermeniz gerekmektedir.

Örnek: “34ORN34”

Şase Numarası ile hasar kaydı sorgulama için HASAR yazıp boşluk bırakıp ‘S’ yazıp tekrar boşluk bırakarak aracın ‘Şase Numarasını’ yazıp 5664’e göndermeniz gerekmektedir.

Örnek: “HASAR S 1HGBH41JXMN123456”

Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç alırken dikkat edilen en önemli konularda biri de araç kilometresidir. Peki araç kilometresi nasıl sorgulanmaktadır?

Araç kilometresi Şasi numarası veya plaka bilgileriyle internetten yapılabilmektedir. PTT’nin internet sitesinden kilometre sorgulaması yapılabilmektedir. Öncelikle “hgs.pttavm.com” internet adresinde üst menüde bulunan “km sorgulama” alanına tıklamanız gerekmektedir. Burada plaka veya şasi numarası bilgileri ve e-posta adresiniz ile aracın kilometresini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu