Sağlık

Diş Sağlığını Korumanın 3 Kolay Yolu Nedir?

Diş Sağlığını Korumanın 3 Kolay Yolu Nedir? Diş hekimlerinin size söylemeyeceği ancak bu makalede anlatacağımız 3 pratik yöntem bile dişlerinizin beyaz olmasını sağlayabilir, diş ve diş eti problemlerinizi azaltabilir ve daha sağlıklı güçlere sahip olabilirsiniz.

 Diş Sağlığını Korumanın 3 Kolay Yolu Nedir? Şimdiye dek diş hekiminin önerilerinin genelini daha önce bir yerlerden duymuşsunuzdur. Gün içerisinde en az iki defa dişlerini fırçalaması gerektiği, diş ipi kullanımının önemi, şekerli yiyeceklerin tüketilmesi gerektiği gibi. Diş sağlığınızı iyileştirmek amacıyla yapabileceğiniz başka şeyler var mı peki? Bu makalede dişlerimizi ve diş etlerinizi olabildiği kadar sağlıklı bir hale getirebilmek amacıyla daha önce az bilinen 3 yöntemi ile alacağız.

1-Günde Bir Elma Tüketin

Belki de ‘gün içinde bir elma doktoru uzak tutar’ sözünü duymuşsunuzdur. Ancak bunun diş hekiminiz açısından geçerli olduğunu kim düşünebiliriz ki? Elma, genel sağlığı destekleyici sağlıklı vitaminleri salgılamanın yanı sıra aynı zamanda dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemeye ve korumaya yardımcı olur. Tabii ki elma, fırçalamanın yerini tutamaz ancak ağız hijyeninin artmasını sağlayan bir yöntemdir.

2-Su İle Sola

Gazlı içeceklerin dişlerimiz açısından çok kötü oldu olduğunu zaten sizler biliyorsunuz fakat yine de onları içmeyi çok seviyorsunuz. İşte bu durumda gazlı içeceklerin hemen sonrasında bir bardak su ile devam etmenizi öneriyoruz. Bu, sodanın dişlerimiz üzerinde meydana getirmiş olduğu asidik etkisini seyreltmeye yardımcı olacaktır. Fakat şekerli bir gazoz, karbonhidrat içeriğinden dolayı sodaya oranla çok daha tehlikelidir ve diş minesini yumuşatmak ve kalmaz diğer taraftan göz ortamında bulunan bakteriler açısından besin kaynağı özelliği taşır.

3-Çok Sık Fırçalama

Dişlerinizi düzenli ve iyi bir şekilde fırçalamanın önemli olsa da aslında aşırı fırçalamama durumu daha önemlidir. Bu durum, tahmin edilecek olandan çok daha yaygın bir problemdir. Dişlerimizi çok sert bir biçimde ve günde 3 kereden fazla fırçalamak diş minesini zaman içinde aşındıraraktır ve diş etlerinde tahrip meydana gelecektir. Plak, nispeten yumuşak bir şekilde fırçalanarak çıkarılabilen yumuşak bir maddedir. Bu sebeplerden dolayı çok sert fırçalamamanızı öneririz. Ancak 2 dakika süreyle fırçaladığınızdan da emin olun.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu