Anne-Çocuk

Ergenlik Dönemindeki Çocukla Nasıl Konuşulmalı?

 

Ergenlik döneminde ki çocukla konuşmak ekstra dikkat ve özen isteyen bir durumdur. Bu süreç nasıl geçilirse çocukta geleceğe dönük o yönde etki bırakmaktadır.

Ergenlik dönemindeki çocukla nasıl konuşmalı diye merak edenler için ilk cevap rencide etmek ile ilgilidir. Buna göre çocuklarla rencide edici şekilde konuşulmamalıdır. Özellikle bu durum çocuğun arkadaşlarının yanında yapıldığında anne baba ile çocuk arasında mesafe girmesine sebep olmaktadır. Bu süreçte anne babalar çocuklarına karşı olan sevgilerini sözel olarak ifade etme yolunu tercih etmelidir. Böylelikle yaşanan pek çok sorun daha kolay bir şekilde halledilmektedir. Bu da aile bireyleri arasındaki bağın kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır.

Ergen Çocuklarla Nasıl Konuşulmalıdır?

Ergenlik dönemindeki çocuklarla konuşmak dikkat istemektedir. Bu dönemlerde çocuklar daha hassas olduklarından dolayı özellikle öfkeli anlarda onlara karşı kontrollü davranmaya özen gösterilmelidir. Aksi durum söz konusu olduğunda çocuk ile yetişkinler arasında olumsuz sonuçlar meydana gelmektedir.

Ergen kişilerle konuşurken gençlerin kendilerini açık ve net bir şekilde ifade etmelerine izin verilmelidir. Bu sayede hem gencin kendine güveni gelmekte hem de iletişim daha da güçlenmektedir. Yapılan konuşmalarda gence değer verdiğini hissettirecek ifadeler kullanılması da olumlu etkiler ortaya çıkarmaktadır.

Ergenlik Dönemindeki Çocukla Konuşmak

Ergenlik dönemindeki çocuklar ile konuşmak konusunda kararsızlık yaşandığı durumda bir uzmandan yardım almak tavsiye edilmektedir. Bu sayede taraflar arasında daha sağlıklı iletişim kurulmakta ve geleceğe dönük olumlu davranışlar edinilmektedir. Çocuğun kişiliğinin önemli bir bölümü bu süreçte şekillenmektedir. Dolayısıyla ergenlik dönemi boyunca anne babalar çocuklarına destek olmalıdır. Bu sayede ergen kendini ispatlamak için çeşitli yöntemlere başvurmayacak ve her zaman sevildiğini hissedecektir. Böylece ergenlik dönemindeki çocuk bu süreci daha kolay şekilde atlatacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu