Teknoloji

iPhone’a Hindistan Darbesi

 

Dünyanın en popüler cep telefonu markalarından olan iPhone modellerinin Hindistan yasalarına aykırı hareket etmesinden dolayı ülkede yasaklanması gündeme geldi.

iPhone tüm dünyanın en pahalı ve en popüler cep telefonu modelleri arasında yer almaktadır. Çıkarttığı her model tüm dünyada satış rekorları kıran bu marka son günlerde Hindistan hükümeti ile yaşadığı anlaşmazlık yüzünden Hindistan’da satışının yasaklanması gündeme geldi.

Her ülkenin kendine özgü kuralları ve kaidelerinin olması zaman zaman iPhone markasını oldukça zorlamaktadır. Bilindiği gibi iPhone kapalı kaynak kodu İOS kullanmaktadır. Yani Apple izin vermende İOS markette hiçbir program indirilememektedir. Bu anlamda dünyanın en tutucu modeli durumundadır. Bu durum Hindistan’da olduğu gibi marka ile hükümetleri karşı karşıya getirebilmektedir.

DND Uygulamasındaki Anlaşmazlık

Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu, Apple şirketinden DND 2.0 adlı bir uygulamaya App Store üzerinden indirilmesine yönelik izin vermesi yönünde bir karar aldı. Anti spam özelliğine sahip bir uygulama niteliğinde olan  DND, Hindistan’da insanların en çok şikâyet ettiği konulardan biri olan spam aramaları önlemek amacıyla en çok indirilen program durumundadır. Fakat Apple şirketi, uygulamanın gizlilik politikasını ihlal ettiğine yönelik bulgulardan dolayı Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu tarafından verilen kararı uygulamamakta kararlı görünmekte.

Sorun tamda bu noktada patlak vermiş görünmektedir. Çünkü Hindistan’daki düzenleyici yasal uygulamalara göre Telekom Düzenleme Kurumu tarafından uyulması gereken bu kural için toplamda 6 ay mühlet vermektedir. Şayet Apple talebi yerine getirmez ve iPhone cihazlarında DND uygulamasına izin vermezse Apple iPhone modellerinin ülkede satışının temelli yasaklanması gündemdeki yerini korumaktadır. Apple ise bu durumun yayılarak tüm dünya genelinde büyük bir soruna yol açacağını düşündüğünden dolayı Hindistan’da Apple yasaklanma riskine karşın geri adım atmak istemiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu