Sağlık

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

 

Yüksek tansiyon ya da diğer adı ile hipertansiyon kanın damarlara basınç yapması ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkla mücadele için tıbbi ilaçlar verilmektedir.

Yüksek tansiyonun olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler öğrenilmeli ve bunlar beslenme düzenine dâhil edilmelidir.

Yüksek Tansiyona Faydalı Yiyecekler

Yüksek tansiyona faydalı yiyecekler içerisinde ilk sırada limon yer almaktadır. Limon C vitamini deposudur ve kan damarlarını korumaktadır. Midesinde asit ile ilgili sorunu olmayan kişilerin limon tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Bunun için her sabah aç karnına limon suyu içmek tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır.

Limon haricinde tansiyona faydalı diğer bir besin de sarımsaktır. Sarımsak yüksek tansiyonu düşürme özelliğine sahiptir.  Bu etki için sarımsak farklı şekillerde tüketilebilir. En yaygın kullanım şekli bir ya da iki diş olarak ağızda çiğnemektir. Ayrıca yoğurt ile birlikte tüketildiğinde de faydalı olmaktadır.

Yüksek tansiyonu kontrol altında tutmak için etkili besinlerden biri de muzdur. Günlük yaşamda pek çok insan meyve olarak sıklıkla muz tercih etmektedir. Bu sayede yüksek tansiyon sorunu da ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat muzun aşırı tüketimi kabızlık sorunu yapacağından dolayı bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir.

Yüksek Tansiyonu Düşüren Besinler

Yüksek tansiyonu dengede tutan besinler içerisinde kereviz, Hindistan cevizi suyu, acı biber, soğan suyu, karpuz çekirdekleri, kakao, kudret narı, patates, domates, kavun, çilek, havuç ve kayısı olmak üzere pek çok besin yer almaktadır. Bunların her biri vücut için ayrı ayrı faydalı olup yeteri miktarda tüketildiğinde yüksek tansiyonun olumsuz etkilerini en aza indirmektedir. Dolaysıyla yüksek tansiyon ile beslenme şekli arasında ilişki bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu