Anne-Çocuk

Ergenlik Döneminde Aşk Acısı

 

Duyguların ve düşüncelerin yoğun olarak yaşandığı ergenlik dönemi bazı çocuklarda aşk acısı olarak etki etmektedir. Peki, bu durumda ne yapılmalıdır?

Ergenlik döneminde aşk acısı durumunda en önemli görev anne babalara düşmektedir. Öncelikle bu durumun normal olduğunun çocuğa fark ettirilmesi gerekmektedir. Durum normalleştirildiğinde çocuk bu sürecin içerisinde kendi doğru yolunu mutlaka çizecektir. Burada önemli olan nokta normalleştireyim derken durumun yol sayılamasıdır. Kesinlikle yok sayma gibi bir durum sergilenmemelidir. Yaşanan aşk acısının etkilerini daha aza indirmek adına anne baba çocuğu ile daha fazla vakit geçirebilir, o dönemlerde edindiği benzer tecrübeleri çocukları ile paylaşarak onun motive olmasına yardım edebilir. Eğer bu süreçte anne baba çocuklarına karşı bağırırsa ve öfkeli bir tutum sergilerse çocuklar üzerindeki etki gücünü kaybederler. Bundan dolayı her zaman dikkatli davranmakta yarar vardır.

Ergenlik, Aşk Acısı Ve Anne Babalar

Ergenlik döneminde olan çocuklarda aşk acısı ilk etapta anne babaları endişelendirse de çocuğun bu duyguları yalamasına izin verilmelidir. Bu normal bir süreçtir ve bu süreç doğru şekilde yaşandığında çocuk normal yaşantısına tekrar geri dönecektir. Ergenlik döneminde yaşanan aşk çocuklara duygusal ve ruhsal bakımdan anlam kazandırmaktadır.

Aşk acısı yaşandığı süreçte anne babalar çocuklarına her zaman onun yanında oldukları hissini vermelidir. Ama unutulmamalıdır ki bu süreçte aşırıya kaçmak çocuk tarafından baskı olarak algılanabileceğinden dolayı davranışlar dikkatli şekilde ayarlanmalıdır. Çocukları aşk acısı çekerken anne babalar ona yardım etmek adına üzüntüsüne ortak olunmalı ve kesinlikle üzüntüsü küçümsenmemelidir. Buna ek olarak dikkatini dağıtmak için çocuk sinemaya ya da basket oynamaya götürülebilir. Bunların yanı sıra sabırlı şekilde davranılmalı ve harika özelliklere sahip olduğu çocuğa ifade edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu