Sağlık

Her Gün Aspirin Tüketmenin Zararları

 

İngiliz gazetesi The Daily Telegraph aspirin tüketimi ile ilgili dev bir haberi ana sayfaya taşıdı. Yapılan habere göre her gün aspirin tüketmek ölüm riskini artırıyor.

Aspirin Ölüm Riskini Artırıyor

Uzmanlar aspirinin zararları konusunda insanları sürekli olarak bilinçlendirmeye çalışır. Çünkü aspirin kullanımı sürekli olarak bir artış gösterir. Hatta pek çok kişinin her gün aspirin kullandığı da fark edilmiştir. Uzmanlar bu konuda insanları ciddi bir şekilde uyarır. Çünkü her gün aspirin tüketmek pek çok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.

The Daily Telegraph haberine göre her gün aspirin kullandığı için yılda 3 bin kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıkarılmıştır. Bu rakam son derece fazladır. Özellikle de aspirin yaşlılar tarafından yaygın bir şekilde kullanılır. Bu nedenle de aspirine bağlı ölümlerin en fazla görüldüğü yaş grubu da yaşlılardır. Her gün aspirin tüketmenin zararları arasında ölüm riski oldukça fazladır.

Aspirin Ölümcül Kanamalara Neden Olur

Aspirin kalp krizi ve felç riskini azaltır. Bunun nedeni aspirinin özel içeriğinden dolayı kanı sulandırmasıdır. Bu da kalp krizi ve felç gibi sonu ölümcül olabilen hastalıkları ortadan kaldırır. Ancak bu noktada da devreye farklı hastalıklar çıkar. Aspirin nedeni ile pek çok yaşlı ani kanamalar ile karşı karşıya kalır. Aspirin kullanan kişilerin kanamasını durdurmak da son derece zordur. Bu da ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına neden olur.

Aspirin kullanırken yapılması gereken en önemli önlemler arasında farklı bir ilacı da aspirin ile birlikte tüketmektir. Bir taraftan aspirin kullanarak felç ve kalp krizi hastalıklarını önleyebilirsiniz. Diğer taraftan da aspirinin ortaya çıkardığı kanı durdurma sorunu için ikinci bir ilaç kullanabilirsiniz. Aspirinin zararları konusunda olumsuzluğu da bu sayede ortadan kaldırabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu