Hamilelik

Hamilelerin Uzak Durması Gereken Besinler

Hamile kadınların hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında yeme içmelerine ekstra özen göstermeleri gerekir. Çünkü yenilen her besin bebeği de doğrudan etkilemektedir.

Anne adayları için beslenme şekli büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı hangi besinleri yemeleri hangilerini yememeleri gerektiği hakkında bilgi edinmeleri gerekmektedir. Hamilelerin uzak durması gereken besinler arasında ilk sırada balıklar yer almaktadır. Kılıç balığı, köpekbalığı ve kral uskumru gibi balıklarda cıva oranı yüksek olduğundan dolayı bebek için olumsuz etki meydana getirmektedir. Bu durumda bebeklerde sinir sistemi zarar görmektedir.

Hamilelikte uzak durulacak gıdalar arasında pastörize edilmiş olan süt ve süt ürünleri bulunmaktadır. Bu nedenle bu süt ve süt ürünleri satın alırken pastörize edilmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yerine az yağlı olan ürünler tüketilmesi önerilmektedir.

Hamilelerin Kaçınması Gereken Gıdalar

Hamilelikte kaçınılması gereken gıdalar içerisinde çiğ, işlenmiş ve az pişmiş et yer almaktadır. Çünkü bu tür etlerde parazitler ve bakteriler nedeniyle enfeksiyon riski artmaktadır. Bu enfeksiyonlar şisteria, salmonella, E. Coli ve toksoplazma olarak bilinmektedir. Bunun sonucunda ölü doğum, bebekte körlük, zeka geriliği, epilepsi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Benzer durum işlenmiş etler için de geçerlidir. Bundan dolayı anne adaylarının salam, sosis gibi işlenmiş gıdalardan uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Neler Yenilmemelidir?

Hamilelikte yenilmemesi gereken besinler içerisinde çiğ yumurta ilk sıralarda yer almaktadır. Bu kategoride az pişmiş ve az haşlanmış yumurta, salata sosları, ev yapımı mayonez, kremalı pasta ve ev yapımı dondurma bulunmaktadır. Çiğ yumurtanın yanı sıra sakatat, kafein içerikli içecekler, çiğ yiyecekler, yıkanmamış gıdalar, meyve suyu, un, alkol ve karaciğer de anne adaylarının uzak durması gereken besinler arasındadır. Bunlara dikkat edilmesi bebek sağlığı bakımından son derece önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu