Diyet

Kan Grubuna Göre Diyet

Diyet yaparken pek çok diyet türü olduğu görülmekte ve bunlar arasından seçim yapmakta kararsız kalınmaktadır. Bu listelerden bir de kan grubuna göre diyet olarak belirtilmektedir.

Kan grubuna göre diyet son dönemlerde sağlıklı zayıflama için yaygın bir trend haline gelmiştir. Kan grubuna göre beslenme olarak da bilinen bu yöntem ile kan grubu, yenilen yiyecekler ve sağlık arasında önemli bir ilişki olduğu ifade edilmektedir. Bu konudaki açıklamalar 1996 yılında Amerikalı tıp uzmanının Eat Right For Your Blood Type adlı kitabı ile gündeme gelmiştir. Buna göre kan grubu ölçüt alınarak beslenildiğinde sağlıklı bir yaşam sürülmekte, hastalıklara yakalanma olasılığı daha da azalmakta ve kilo kontrol altında tutulmaktadır.

Hangi Kan Grubu Nasıl Beslenmeli?

Kan grubu ve diyet listeleri konusundaki iddialara göre kan grubu A olan insanların meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeleri önerilmektedir. Bu kan grubunun kanı diğer kan gruplarından daha ağırdır ve bağışıklık sistemi de daha zayıf olmaktadır. A kan grubunda olan kişilerin pek fazla tüketmemeleri gereken yiyecekler arasında hayvansal gıdalar, süt ve süt ürünleri, bazı tahıllar ve et yer almaktadır.

B kan grubunda olan insanlar dengeli bir beslenme programına sahip olmalıdırlar. Buna göre bu kan grubunda olan kişilerin sebze, balık, meyve, tahıl, dana eti ve süt ürünleri gibi gıdalar ile beslenmeleri tavsiye edilmektedir.

AB kan grubunda olanların ise vejetaryen beslenme tarzına göre beslenmeleri gerektiği iddia edilmektedir. Balık, tavuk eti, süt ve süt ürünleri onların tüketmeleri gereken gıdalar arasında yer almaktadır. 0 kan grubunda olan kişilerin diyet listeleri ise protein yönünden zengin, karbonhidrat yönünden fakir olmalıdır. Bu şekilde beslenildiğinde kilo kontrolünün sağlanacağı belirtilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu