Yaşam

Modern Hayatın Önemli Sorunu Kısırlık

İnsanların en çok korktuğu durumlardan biri de kısırlıktır. Yapılan araştırmalara göre modern yaşam ile birlikte görülen kısırlık oranlarında da artış meydana gelmiştir.

Ülke genelinde her yüz çiften on beşi kısırlık sorunu ile karşı karşıyadır. Bunların yaklaşık yüzde kırk beş erkek kaynaklı olmaktadır. Bu durumun altında yatan en önemli nedenler dış kaynaklar ve çevresel faktörler olarak nitelendirilmektedir. Erkeklerde kısırlığa sebep olan çevresel faktörler incelendiğinde bunlar içerisinde hava, su, çevre kirliliği, elektronik aygıtlar, sigara ve alkol alışkanlığı, toksik maddeler, ilaçlar ve hormonlu gıdalar yer almaktadır. Dolayısıyla erkeklerin bunlara karşı dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Modern Hayatın Kısırlık Üzerindeki Etkileri

Sigara ve alkol alışkanlığı, elektronik cihazların olmazsa olmazlar arasında yer alması, hareketsiz yaşam tarzı, temiz havanın az olması, radyasyona maruz kalma, yanlış beslenme şekilleri modern hayatın kısırlık üzerindeki önemli etkileri arasında sayılmaktadır. Bunların yanı sıra son yıllarda fast food tarzı gıdalara olan ilginin artması beslenme düzenini bozmakta ve bu da kısırlık üzerinde artırıcı etki meydana getirmektedir.

Modern Yaşam Ve Kısırlık

Teknolojik yaşam tarzının ağırlık kazanması düşük doğumların görülme riskini artırmaktadır. Özellikle dizüstü bilgisayarlar erkeklerde testislerin ısınmasına yol açarak kısırlık riskini daha da artırmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda kariyere ağırlık verilmesi nedeniyle doğurganlık yaşı giderek ertelenmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte tüp bebek tedavisinde de başarılı olma olasılığı giderek azalmaktadır.

Modern yaşamın hediyesi kısırlık sorunundan kurtulmak için ilk olarak sağlık kontrol altına alınmalıdır. Buna ilave olarak beslenme düzenine dikkat edilmeli ve sağlıklı şekilde beslenilmelidir. Burada en önemli etki alkol ve sigaradan uzak durulması ile ortaya çıkmaktadır. Gerekli önlemler alındığında doğurganlık oranlarında artış meydana gelebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu