Yaşam

İnternetin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

İnternetin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir? İnternet kullanımı yaygın hale geldikçe çocukların da internet ile teması artmıştır. Bu durum son derece kritik olduğu için mutlaka ebeveyn kontrolü gerektirmektedir.

İnternetin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bizde bu yazımızda bu konuyu ele aldık.

İnternet ve Çocuklar

İnternet kullanımı genel anlamda yaygın hale geldiğinden beri çocuklar da bu bağımlılıktan nasibini almaya başladırlar. Süreç o kadar riskli bir hale geldi ki bağımlılık ve irade kavramlarına yeteri kadar hakim olmayan çocukların kontrol edilmemesi durumlarında kısa sürede çok kötü etkilenmeleri mümkün oldu.

Bu gibi durumlarda çocukların internet bağımlılığına kurban gitmemesi ve kötü bir gelişim çağı atlatmaması çok önemlidir. Aksi taktirde yetişkinlik döneminde sosyal becerilerinde önemli sorunlar görülmesi son derece muhtemel hale gelir.

İnternet Çocuklara Nasıl Zarar Verir?

Çocuklar gerçek ile sanal arasındaki ayrımı yetişkinler kadar iyi yapamamaktadır. Bunun en büyük örneği bir yetişkinin internet üzerinden oynanan bir oyundan ortalama birkaç saat içinde sıkılmasına rağmen çocukların tüm gün boyunca bu oyunu sıkılmadan oynaması verilebilir. Sanal dünyanın çizgisini çekmekte başarısız olan çocukların yetişkin kontrolü altında olmaması büyük kavram sorunlarına yol açmaktadır.

Çocukluk döneminde gerçek ve sanal kavramının karışması ilerleyen dönemlerde çocuğun algılama yeteneğini düşürebilir. Bundan daha önemli olan sorunlardan biri ise sürekli olarak sanal alem ile temas halinde olan çocuğun gerçek insanlarla iletişim kurma becerisini geliştirememesi ve sosyal ilişkilerinde başarısız olmasıdır.

İnternet Çocuklar İçin Zararlı İçeriklerle Dolu

Bu şekilde internetin aktif olarak kullanılmasının zorunlu olduğu bir dönemde çocukların interneti hiç kullanmamasını istemek doğru olmayacaktır. Bu durumda çocuk internet gibi sanal dünyanın tamamen dışında kalarak bu konularda yeteneksiz hale gelecektir. Bunun yerin çocukların internet kullanımı kontrol edilmelidir.

İnternet üzerinde çocukların görmemesi gereken çok fazla içerik mevcuttur. Bu içeriklerin görülmesi çocukta belirli davranış bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle sadece yetişkinlere özel olan bu içeriklerin çocuğun internet kullanımı sırasında kısıtlanması ve çocuğa belli etmeden takip edilmesi çok önemlidir. Bu şekilde çocuğun karşısına sadece görmesi uygun olan şeylerin çıkması sağlanmalıdır. Aksi taktirde çocukta önemli davranış ve karakter sorunları görülebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu