Ekonomi

İhtiyac Kredisi Faiz Hesaplama

İhtiyac kredisi faiz hesaplama işlemleri sizin daha hazırlıklı olarak kredi çekmenizi sağlar. Genel bir taslak olması bakımından önemli bir detaydır.

 İhtiyac Kredisi Faiz Hesaplama Örneği

İhtiyac kredisi faiz hesaplama işlemleri için Akbank Direkt Kredi ile örnek verilebilir. Faiz oranları, masraf ve diğer detaylarda bankalara göre değişiklik olabilecektir. Ancak genel hesaplama şekli bakımından örnek gibi görülebilir.

15 000 lira 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekildiği varsayılırsa faiz oranı % 71 ve toplam ödeme miktarı 19.221 lira olacaktır. Toplam faiz miktarı 4.146,00 lira, 75 lira masraf, %25,16 yıllık maliyet oranı, kefilsiz teminatsız kredi söz konusudur. Ayrıca banka komisyonu da bulunmamaktadır. Bu şartlarda kredi çeken biri aylık ödemesini  797,75 T lile yapmaktadır. 24 ay boyunca bu ödemelerde düzenli şekilde işlem olması halinde belirtilen süre sonunda borç kapanmaktadır. Ancak bazı hallerde belirtilen ay ve banka şartı kapsamında toplu ödeme yapmak isteyen müşteriler borcu daha az zaman harcayarak kapatabilir. Bu gibi durumda kredi  faiz hesaplama  durumu bankayla doğrudan görünmelidir.

Dosya Masrafı Ve İstenen Belgeler

Faiz hesaplama ihtiyac kredisi kapsamında kullanılan kredi miktarı faiz oranı dışında dosya masrafı da önem kazanır. Dosya masrafı kullanılan kredi miktarı ile ilgilidir ve bu tutarın binde 5’i kadar alınır. Bunun dışında banka kredi verirken onaylanması halinde şu belgeleri istemektedir:

  • Kimlik belgesi, TC kimlik numarası olan
  • Geliri gösteren belge, maaş bordrosu gibi
  • İkameti gösteren belge
  • SGK Hizmet Döküm Belgesi- Özel sektör çalışanı olan kişiler için

Bazı durumlarda banka tarafından istenen ek belgeler şeklinde sıralama devam edebilir. Kredi kullanacak kişilere ayrıca banka tarafından Hayat sigortası yapılır. Ancak bunun kesintisi de yaş, cinsiyet ve teminata göre değişebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu