Sağlık

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Mümkün mü?

Tüp bebek tedavisi ilaç kullanımının yoğun olduğu bir dönem ama artık ilaçsız tüp bebek tedavileri (IVM) denilen yöntemler de var.

Bazı anneler ilaçlara duyarlı ve tüp bebek tedavisi için ilaçsız tüp bebek yöntemini tercih ediyor. Doğal yaşam formatında kulağa hoş gelse bile bu tedavinin başarı oranı yüzde otuzlar civarında veriliyor.

Kolay olması, 8 veya 10 gün içinde tamamlanacak kadar kısa olması, herhangi bir komplikasyon riski göstermemesi, kan almaya ihtiyaç duyulmaması, en fazla üç klinik ziyaretinde ve enjeksiyon sayısında tamamlanması avantajları arasında sayılan ilaçsız tüp bebek tedavisi örneğin hormon tedavisinin kesinlikle yasak olduğu kanser hastalarında kullanılabilir. Erkek kısırlığında da geçerli bir yöntemdir.

Hormon Kullanımına Karşı Ya da yumurtalıkların verdiği aşırı tepkinin karında ve akciğerde su toplanması olarak yaşandığı OHSS durumunda olan hastalarda ve polikistik over sendromu olan kadınlarda çare olabilir. Polikistik over (PKOS) hormonal bir bozukluktur ve tüp bebek tedavisinde kullanılacak olan hormon türü ilaçlar bu durumda işleri karıştırmaktadır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Yumurtaların istenilen büyüklüğe gelmesi, toplanması ve gözlem altına alınmasına dayanan klasik tüp bebek tedavilerinden değişik olarak bu yöntemde yumurtalar tamamı ile büyümeden toplanır ve klinik koşullarda olgunlaştırılır. Buradaki amaç hem yumurtaları hem de anne adayını olgunlaşma için gerekli olan ilaçlardan uzak tutmak ve korumaktır. Gözlem altında büyütülen ve uygun sıvıların içinde tutulan yumurtalar eşten alınan sperm ile mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak döllendirilir ve son aşamada anestezi altında yeniden rahme yerleştirilir.

Dezavantajları Var mıdır?

İlaç kullanmadan tüp bebek tedavisi sürecinde bazen istenilen kalitede yumurtaların elde edilememesi bir dezavantaj olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yaşı ileri olan hastalara da uygulanmaz. Gebelik şansının üçte bir civarında olduğunu yeniden belirtmek gerek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu