Eğitim & Kurs

Senaryo Yazarı Nasıl Olunur?

Hayalinizi kurduğunuz meslek senaryolu yazarlığı mı?  O halde bu hedefe nasıl ulaşmanız gerektiğini sizlere bildirelim. Hayal gücüne güvenen ve bu mesleği istediğine gönülden inanan kişilerin ne yapması gerektiğini söylüyoruz.

Herkes Senaryo Yazarı Olabilir mi?

Bu mesleğe dair nasıl olunur sorusundan ziyade, herkes senaryo yazarı olabilir mi sorusunun cevaplanmasını sağlayalım. Bu sorunun cevaplanmasının ardından, iyi bir yazar olmanız için gereken niteliklerin ne oluğunu da vereceğiz. Sahip olduğunuz bir yeteneğin olduğuna inanıyorsanız elbette senaryo yazarı olabilirsiniz. Ancak kişinin bu mesleği icra etmesi iççin gereken teknik bilgilere de sahip olması gerek. Yapılan eylem bir hikaye yazmaktan ziyade, matematiksel şablonların en iyi şekilde oluşturulmasını ve bir hikaye halinde düşünülebilmesini ifade eder.

Senaryo Şablonları

Bilmeniz gereken teknikler arasında senaryo şablonları bulunuyor. Yani kişinin kafasına göre hikaye yazmadığı kanıtlanıyor Fransız tekniklerinde, kişilerin konuşmalarının sağa ve sola yazıldığını biliyoruz. Bunun dışında farklı ülkelerde farklı senaryo tekniklerinin olduğunu söyleyebiliriz. Çekime yönelik bir yazın şeklinin oluşturulması açısından önemli olan bu şablonlarda, duygulardan ziyade görsellerin nasıl olacağına dair bir anlatım vardır. Görsellerle aktarımın en iyi şekilde yapılması sağlanır.

Senaryoda Detaylar

Matematiksel anlamda teknik bilginin sağlanmış olduğu durumlarda, senaryo yazarken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Oluşturmuş olduğunuz teknik dahilinde, farklı hususları da olabildiğince göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

  • Karakter Analizi: Kurgunuzu yaparken karakterleriniz hakkında her şeyi netleştirmeniz gerekiyor. Oluşturmuş olduğunuz karakter nerede ne tepki verir bu önemli.
  • Hikaye: Hikayenin nereye gideceğini bilmeden yazmak, fütursuzca başarı beklemek olabilir. Bu sebeple bilinçli hareket etmeye dikkat etmelisiniz.

Yukarıda verilen bilgiler dahilinde iyi bir senaryo yazarı olmak için neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu