Yaşam

Mobilyada Küf Neden Olur, Nasıl Temizlenir?

Mobilyada Küf Neden Olur, Nasıl Temizlenir? Mobilya üzerindeki küf için pratik yöntemlerden biri de karbonatlı su ile temizliktir. Peki evde küften kurtulmanın yolları neler? İşte detaylar..

Mobilyada Küf Neden Olur, Nasıl Temizlenir? Evdeki küften kurtulmanın en iyi yolu küfe neden olan ortamdan kurtulmaktır. Bunun için ev sık sık havalandırılmalı, nemi alınmalı ve bol güneş ışığı almalıdır. Aksi takdirde küf mobilyadan temizlense bile bir süre sonra tekrar ortaya çıkacaktır.

Mobilyalardaki küf lekeleri için sirke

Hemen hemen her çeşit sirkeyi ev temizliğinde güvenle kullanabilirsiniz. Mobilyadaki küf lekeleri için tercih ettiğiniz sirke elma sirkesi veya beyaz sirke ise çok daha etkili sonuçlar alabileceğinizi söylemeliyim. Sirkedeki asitler küfe neden olan mantarlara karşı çok güçlü bir savunma sağladığından küflü bölgeye sirke ile etkili bir uygulama yapılabilir.

Uygulama adımlarını doğru bir şekilde gerçekleştirir ve gerekli önlemleri alırsak tekrar küf sorunu ile karşılaşmayız. Uygulama için mobilyanıza zarar vermeyecek yumuşak uçlu bir fırça kullanabilirsiniz.

Mobilya üzerindeki küf lekelerini temizlemenin ilk adımı küflü alandan kalıbı çıkarmaktır. Küf mantarının size zarar vermesini önlemek için mobilya yüzeyinden çıkardığınız kalıntıları vakit geçirmeden poşete koyun, poşeti kapatın ve atın. Küfün solunması ile vücudunuzda özellikle alerjik olanlar olmak üzere farklı reaksiyonlar meydana gelebilir.

Yumuşak uçlu bir fırça ile mobilyanızın küflü bölgesini iyice temizledikten sonra yumuşak bir bezle mobilyanızdaki kalıntıları temizleyin. Bire bir oranında su ile incelttiğiniz sirke tercihen mikrofiber olmalı, temiz, yumuşak bir bezle iyice silin. Dairesel hareketler ve hafif dokunuşlarla temizleyin. Küf uzun süre mobilyanızda kalırsa mobilya cilanıza ve boyanıza da zarar verir. Bu nedenle kalıp temizleme işlemi sırasında mobilyalara zarar verebilecek hareketlerden kaçınmalısınız. Ahşap mobilyaların düzenli olarak sirkeli su ile temizlenmesi küf oluşumunu engelleyecektir.

Mobilya üzerindeki küf için pratik yöntemlerden biri de karbonatlı su ile temizliktir. Karbonat kimyasal yapısı ile kir-şişme özelliğine sahiptir. Küflü ahşap üzerinde kullanıldığında küfün yok edilmesini sağlar ve oluşumunu geciktirir.

Evdeki küften kurtulmanın en iyi yolu küfe neden olan ortamdan kurtulmaktır. Bunun için ev sık sık havalandırılmalı, nemi alınmalı ve bol güneş ışığı almalıdır. Aksi takdirde küf mobilyadan temizlense bile bir süre sonra tekrar ortaya çıkacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu