Diyet

Kış Aylarında Yapılan Diyette Ne Yenmeli?

Kış Aylarında Yapılan Diyette Ne Yenmeli? Kış ayılarında vücudumuzun savunma sistemi azaldığı için diyet yaparken dikkat etmemiz gerekenler vardır. Sizler kış ayında diyette ne yemeliyiz öğrenmek için makalemizi dikkatlice okumalısınız.

Kış Aylarında Yapılan Diyette Ne Yenmeli? Sorusu kış aylarında diyet yapacakların yanıtını merak ettiği bir sorudur. Mevsimlere göre vücut savunma sistemimiz ve metabolizma hızımız değişmektedir. Kış aylarında savunma sistemimiz düşer ve de metabolizma hızımız yavaşlar. Bu nedenle bu aylarda diyet yaparken sağlığımıza dikkat etmek için doğru beslenmeli ve mevsim sebzelerini tüketmeliyiz. Peki, kış aylarında diyet yaparken ne yemeliyiz?

Kış aylarında diyet yaparken diğer mevsimlere göre dikkat etmemiz gereken durumlar vardır. Kış aylarında aktivitelerimiz azaldığı için metabolizmamız yavaşlar, kapalı alanlarda olduğumuz için daha çok yiyecek tüketme isteği yaşarız ve kilo alırız. Bu nedenle tüketilmesi gerekenler ve tüketilmemesi gereken yiyecek hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız?

Kış aylarında diyet yapma ve kilo vermeden önce kilo almamaya çalışmak önemlidir. Peki, kışın kilo almamak için ne yapmalıyız? İşte cevaplar…

  • Bol su için.
  • Fiziksel aktivitelerinizi arttırın.
  • Yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyin.
  • Atıştırmalıklardan kaçının.
  • Vitamin tüketiminizi arttırın.
  • Öğünlerinizi atlamayın.

Kışın Diyette Ne Yenir?

Kış aylarında kilo verirken doğru besinleri tüketmek isteyenler “kışın diyette ne yenir?” sorusuna yanıt arıyor. Sizler için kış aylarında diyet yaparken tüketmeniz gereken yiyecekleri hazırladık.

  • Kış sebzeleri diyetinizin vazgeçilmezleri arasında olmalıdır. Pırasa, karnabahar, brokoli, lahana, ıspanak, havuç gibi kış sebzelerini daima tüketmelisiniz. Özellikle bu sebzeleri akşam yemeklerinde tüketmek kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • Meyveler şeker içerdiği için diyet sürecinde çok fazla tüketilmesinin doğru olmadığı söylense de vücudunuzun özellikle kış aylarında vitaminlere ihtiyacı vardır. Kış meyvelerini yani mandalina, portakal, nar, elma, armut gibi meyveleri her zaman tüketebilirsiniz. C vitaminini diyetinizden eksik etmeyin.
  • Aşırı yağlı ve karbonhidrat tüketimi kış aylarında yapılmamalıdır. Eğer böyle bir öğün tercih ediyorsanız öğle yemeklerinde tüketmelisiniz.
  • Evde atıştırmalık tüketmek yerine az miktarda ceviz, fındık gibi kuruyemişler tüketebilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu