Yaşam

Çocukları Zararlı Sitelerden Korumanın Yolları Nelerdir?

Çocukları Zararlı Sitelerden Korumanın Yolları Nelerdir? Teknoloji artık hayatın bir parçası. Çocuklar da farklı bir dünyada yaşamıyorlar.

Çocukları Zararlı Sitelerden Korumanın Yolları Nelerdir? Teknoloji artık hayatın bir parçası. Çocuklar da farklı bir dünyada yaşamıyorlar. Baktıkları her yerde internete bağlanabilen teknoloji ürünleri görüyorlar. Merak etmeleri ve kullanmak istemeleri oldukça normaldir. Öte yandan, ebeveynlerin internetteki zararlı içerikler ve internetin güvenli kullanımı konusunda endişe duymaları oldukça normaldir.

Çocuklarınızı İnternette Mahremiyetin Önemi Hakkında Bilgilendirin

Çocuklarınızın telefon numaraları, ev adresleri veya şifreler gibi özel ve kişisel bilgileri çevrimiçi ve sosyal medyada asla paylaşmamaları gerektiğini anladığından emin olun.

Dikkatli Olun Ve Çocuğunuzun İnternet Bağlantılarını Kontrol Altında Tutun

Sizin gözetiminiz altında olabileceği saatlerde internete girmesine izin verin. Sosyal medya sitelerini kullanmaya başlamış olsanız bile çocuğunuzu bu dünyada başıboş bırakmayın. Hangi sosyal medya sitelerini kullandığınızı bilin. Bir ebeveyn olarak, lütfen kendinizi bu sitelerde çocuğunuzun arkadaşı ve takipçisi olarak ekleyin. Bu şekilde, çocuklarınızın arkadaşlarının kim olduğunu ve neler paylaştıklarını yakından takip edebilirsiniz.

Akıllı Telefonların Da Bilgisayar Olduğunu Unutmayın

Aldığınız veya çocuklarınıza kullanması için verdiğiniz cep telefonlarının sadece oyun olmadığını unutmayın. Akıllı telefonlar için bilgisayar veya mobil cihazlarla aldığınız önlemleri almayı unutmayın.

Güncel bir antivirüs ve güvenlik yazılımı bugün bir zorunluluktur.

Küresel ölçekte her gün milyonlarca virüs, Truva atı, solucan ve kimlik avı yazılımı sanal dünyada dolaşarak önce bilgilerinize sonra da finansal kaynaklarınıza ulaşmaya çalışıyor. Profesyonel dijital ölçümler olmadan bunlarla baş etmek artık mümkün değil.

Ebeveyn Kontrol Yazılımı Kullanın

Birçok güvenlik yazılımı şirketi, özelliklerine bağlı olarak ücretsiz veya ücretli olarak indirilebilen aile koruması, filtreleme veya ebeveyn kontrolü yazılımı sunar. Bu tür yazılımlar ile aileler çocuğun yaşına göre belirlenebilen koruma filtrelerini kullanabilirler. Bu filtreler sayesinde aileler birçok farklı kategorideki web sitelerine erişimi engelleyebilmektedir. İnternet tarayıcınızın tarama geçmişini ara sıra kontrol edin

Geçmiş silindiyse, çocuğunuzla sohbet etme zamanı gelmiştir.

İnternette paylaşılan hiçbir bilgi kaybolmaz.

Bir fotoğrafı sildiğinizde veya hatta hesabınızın tamamını kapattığınızda, tüm verilerinizi otomatik olarak sileceğinizi düşünmeyin. Görüntüler veya kişisel bilgiler zaten başka birinin bilgisayarında saklanıyor olabilir. Çocuklar ve aileleri, hangi görselleri ve bilgileri internete koyacaklarını iki kez düşünmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu