Anne-Çocuk

İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir?

İştahsız çocuklar annelerin asırlardır en büyük derdi oldu. Çocukların sağlıklı beslenmesine özen gösteren uzmanlar, yeme konusunda baskı yapılmaması gerektiğini savunuyor.

Her anne elinde bir yemek tabağıyla çocuğunun peşinden koşturduğu anılara sahiptir. Oysa çocukların midesi küçüktür ve az miktar yiyecek tüketerek bile doyabilirler. Bazı yemekleri iştahla yemeyen çocuklar zararlı ve bağımlılık yapıcı abur cuburları afiyetle tüketebilir. Bu durum son derece tehlikelidir. Ancak çocuk abur cubur yemesin diye ailenin baskı yapması da son derece sakıncalıdır. Peki iştahsız çocuğa nasıl yemek yedirilir?

Çocuğa Zorla Yedirmeyin

Çocuğa yemek teklif edildiğinde yemesi beklenir. Eğer yemezse, baskı yapılmaması gerekir. Taban kaldırılır ve her acıktığında tekrar sunulur. Çocuk pes edip yiyene kadar başka şeyler vermeden tekrar teklif edin. Önünde sonunda sizden örnek alarak sağlıklı beslenme şeklini benimseyecektir.

İştahsız çocuğa zorla yemek yedirmek çocuğun ilerde duygusal ve cinsel sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle baskı yapılmamalı ve zorlanmamalıdır.

Şık Sunumlar Yapın

Renkli bir tabak çocuğun ilgisini çeker. İlgi çekici ve şık bir sunum yaparsanız çocuğunuz da bu görsellikten etkilenerek yemeğin en azından tadına bakacaktır. Aynı zamanda çocuğa sunduğunuz pozisyonların küçük olması da çok önemlidir. Ne kadar az ve düzgün bir sunum yaparsanız o kadar çabuk yemek yemeye karar verecektir.

Baskı Yapmayın

Her insan her yemeği sevmez. Bu yüzden çocuğunuzun da bir damak zevki olduğunu unutmadan hareket edin. Çocuklar sevmedikleri yemekleri zorla yemek istemez. Ancak sağlıklı besinleri sürekli aynı biçimde sunmayın. Bazen farklı biçimde pişirilen yiyecekler daha ilgi çekici olabilir. Brokoliyi sevmeyen çocuk, çorbasını yaptığınızda beğenebilir. Yemek yemeyen çocuğa baskı yapmak oldukça ters tepecektir unutmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu