Yaşam

Evde Doğal Limon Kolonyası Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Limon Kolonyası Nasıl Yapılır? Evde birkaç malzeme ile kolonya yapabilmek mümkün. Sizler de evde limon kolonyası nasıl yapılır öğrenmek için makalemizi okuyun.

Evde Doğal Limon Kolonyası Nasıl Yapılır? sorusu temiz içerikli kolonya kullanmak isteyenlerin ya da kolonyaya ücret ödemek istemeyenlerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Corona Virüs’ün hayatımıza girmesi ile birlikte temizliğimize oldukça dikkat etmeye başladık. Bu nedenle de dezenfektan ve kolonya kullanımı oldukça arttı. Dezenfektan ve kolonya da sürekli kullanıldığı için temel bir ihtiyaç haline geldi. Bu ihtiyacın fiyatları da gün geçtikçe artıyor. Peki, evde limon kolonyası nasıl yapılır? Öncelikle bu işlem için birkaç malzemeye ihtiyaç vardır.

Evde kolonya yapımı, aslında oldukça basit bir işlemdir. Ülkemizde genellikle limon kolonyası kullanımı tercih edilse de birçok çeşitte kolonya mevcuttur. Kolonya yapımında kullanılacak malzemeleri edindikten sonra kolayca kolonya üretebilirsiniz. İlk olarak bilmeniz gereken kolonya yapımında kullanmanız gereken malzemelerdir.

Evde Limon Kolonyası Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • 185 ml saf su
  • 800 ml etil alkol
  • 15 ml limon esansı

İlk olarak limon esansını ve etil alkolü düzgün bir şekilde karıştırmanız gerekmektedir. Etil alkol ve limon esansının iyice karıştığından emin olduktan sonra bu karışıma saf su ilave etmelisiniz. Saf su, limon esansı ve etil alkol oldukça düzgün karıştırılmalı ve çalkalanmalıdır. Bu üç maddenin iyice karıştığından emin olduktan sonra kolonya süzme bezi yardımı ile oluşan karışımı süzmeniz gerekmektedir. Evde limon kolonyası yapımı gerçekleştirirken kullandığınız etil alkole ve miktarına oldukça dikkat etmelisiniz. Etil alkol yanıcı bir maddedir.

Evde Kolonya Yapımı

Ev yapımı kolonya için limon esansına sahip değilseniz evdeki limonlarınızı kullanarak da limon kolonyası yapabilirsiniz. İlk olarak 2 veya 3 adet limonu alıp düzgün bir şekilde yıkayın. Daha sonra bu limonları küçük ve ince dilimlere keserek bir kaba koyun. Bu kaba etil alkol ve saf suyu da ekleyin ve güzelce karıştırın. Tam anlamıyla karıştığından emin olduktan sonra kabı ışık almaması için siyah bir poşet ile sarın.  Bu karışımı birkaç gün bekletin ve süzün. Tüm bu işlemler sonrasında ev yapımı kolonyanız hazır olmuş olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu