Güzellik

Elma Sirkesinin Cilt İçin Faydaları

Doğal cilt sağlığı için elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Sirkenin her türlü faydalı olarak görünüyor fakat elma sirkesinin bilimsel açıdan kanıtlanmış sağlıklı birçok faydası var. Genel vücut sağlığı için diyabetten tutunda kilo kaybına kadar elma sirkesinin etkilerinden söz etmek mümkün. Bugün ise sizlere elma sirkesinin cilt için yararlarından bahsedeceğiz.

Elma Sirkesi Nelerden Oluşur?

Organik elmalardan hazırlanan elma sirkesi cilt fermantasyon işleminden geçirilerek kullanıma uygun hale getirilir. Bu fermantasyon süreci içerisinde besleyici öğeler ve enzimler birlikte çalışır ve tedavi edici iyileştirici bir etki ortaya çıkar. elma sirkesinin fermantasyon sonrası ortaya çıkan bileşenleri şu şekildedir;

Elma sirkesi içerisinde burun akıntısını azaltan dişleri sağlıklı ve güçlü tutmaya yarayan aynı zamanda saç dökülmesinin önüne geçen bol miktarda potasyum bulunur.

Elma sirkesi vitamin bakımından da oldukça zengindir içerisinde bol miktarda a, c, e, b1, b2 ve b6 vitaminleri bulunur.

Kötü kolesterolü düşüren elma sirkesi kan basıncının normal seviyelerde tutar.

Asetik asit barındıran elma sirkesi yemeklerden sonra şekerin kana hızlı karışmasını önler.

Malik asit yani elma asidi sayesinde virüs mantar ve bakterilere karşı oldukça etkili bir savunma geliştirir.

Elma sirkesinin içerisinde kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum bol miktarda bulunur.

Elma sirkesinin içerisinde bulunan bileşenler vücudun ph dengesini koruyarak alkolü kalmasını sağlar.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesi tüm vücut için detoks etkisi gösterir

Güçlü bir antioksidan olan elma sirkesi karaciğer Detoks etkisi yapar ve dolaşımının hızlanmasına yardım eder. Elma sirkesinin düzenli olarak kullanılması durumunda Sabahları daha dinç ve mutlu uyanırsınız. Aynı zamanda bu detoks işleminden cildinizde payını alır ve daha parlak ve sağlıklı görünür.

Dişlerinizi doğal bir şekilde beyazlatır

Oldukça kuvvetli bir temizleyici olan elma sirkesi dişler üzerindeki her türlü plan ve lekenin temizlenmesini sağlar ve doğal bir beyazlatıcı etkisi gösterir. Her sabah bir bardak suyun içerisine yarım bardak elma sirkesi ekleyerek bununla ağzınızı gargara yapın daha sonra diş fırçası ile bu karışımla dişlerinizi fırçalayın.

Antioksidan özelliği ile serbest radikallerle savaşır

Elma sirkesinin antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzda çeşitli şekillerde ve özelliklerde burun bulunan aynı zamanda cildin ciddi zararlar veren serbest radikallerin etkisi minimuma düşer.

Candida mantarını tedavi eder

Bol miktarda enzim içeren elma sirkesi düzenli kullanılması durumunda cilt için zararlı bir mantar çeşidi olan Candida mantarını Tedavi eder.

Güneş yanıklarının ağrısını hafifletir

Elma sirkesi cildin pH dengesini düzenleyici bir etki gösterdiği için ağrıyı azaltıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle güneş lekelerinin neden olduğu aşırı Ağrı’ya karşı kredinize bir bardak elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Sivilcelerin tedavisine yardımcı olur

Normalde asidik olan cilt yapısı kullanılan bazı kimyasal ürün ve temizleyiciler nedeniyle bozulabilir. Aslında Cildin en üst Batman’ın asidik olması sayesinde cilt mikrop ve bakteriler dan korunur. Cilt için elma sirkesi kullanmanız durumunda bu asidik Yapı korunacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu