Anne-Çocuk

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı? Öncelikle çocuklara tuvalet eğitimi verirken zorlama, bağırmak ve baskı uygulamak tamamıyla yanlıştır. Eğer bu şekilde davranırsanız tuvaletini daha geç öğrenir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi oldukça hassas bir konudur. Çünkü bazı anneler hemen öğrenmesini istiyor ve baskı yapabiliyor. Bu tamamıyla yanlış bir davranıştır. Çocuğunuzu cesaretlendirmek için bir sonraki tuvaleti geldiğinde sizlere haber vermesini sık sık hatırlatmalısınız. Çocuğunuzun dikkatini çekecek bir lazımlık almanızı önermekteyiz. Örneğin; erkek ve kız çocukların sevdiği çizgi dizi karakterli lazımlıklar temin edebilirsiniz.

Çocuğunuz ile konuşurken ses tonunuza dikkat etmelisiniz. Azarlayarak veya bağırarak tuvaletini yaptıramazsınız. Bu yüzden daha alçak bir ses tonu ile onunla konuşarak veya şarkı söyleyerek lazımlığın üzerine oturmasını sağlayabilirsiniz. Tuvaleti geldiğinde size haber vermesi gerektiğini söyleyin. Size her haber verdiğinde ona “aferin!” diyerek övmelisiniz. Bu sayede çocuk doğru bir şey yaptığını düşünerek tuvalet alışkanlığını edinmiş olacaktır.

Çocuklarınız tuvalet yaparken onları motive edici sözler söyleyin. Örneğin; “Artık büyüdün ve bezi çıkartma zamanı geldi. Bu yüzden tuvaletin geldiğinde buraya gel ve otur” şeklinde konuşma yapmalısınız. Kendine güveni gelene kadar sizler de çocuğunuz ile tuvalete girerek aynı şekilde oturmalısınız. Çocuğunuz bu sayede sizi örnek alarak nasıl tuvalet yapması gerektiğini öğrenir.

Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Öncelikle tuvalet eğitimi süresi çocuktan çocuğa göre farklılık göstermektedir. 2-4 yaş arası tuvalet eğitimi verilmelidir. Eğer çocuğunuz lazımlık üzerine oturmak istemiyor ise zorlamayın. Bir kaç hafta daha bekleyin ve bu süreçte artık büyüdüğünü söylemelisiniz. Çocuğun tuvaleti geldiği zaman bulunduğu ortamda olmasına özen gösterin. Çünkü 2 ya da 3 yaşındaki bir çocuk koşarak tuvalete gidene kadar çoktan tuvaletini altına yapmış olur. Bu yüzden çocuğuna tuvalet eğitimi verirken en çok hangi odada duruyor ise hemen ulaşabileceği yerde olması gerekir. Tuvalet eğitimi kızlar da 1 hafta, erkekler de ise 1 buçuk hafta da tamamlanabilir. Ancak bu süreçte çocuğunuz ile konuşarak onları cesaretlendirmelisiniz.

Günümüzde çoğu ebeveyn çocuklarda tuvalet eğitimi konusunda oldukça bilgili görünüyor. Çocuklarınız lazımlıkta otururken onunla sohbet edin. Daha sonra tuvalete alışma konusunda kitaplar okuyabilirsiniz. Dilerseniz Kukuli adlı çizgi filmin “Tut tut ya da hay hay beze bay bay” çizgi filmini seyrettirerek öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu