Yaşam

Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler 

Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler nelerdir? Dikkat dağınıklığı yaşayan çok sayıda kişi mevcuttur. Dikkat dağınıklığını önlemek için yapılması gerekenler gündelik yaşam kalitesi için oldukça önemlidir.

Dikkat dağınıklığını önlemek için yapılması gerekenler genel olmakla birlikte dikkat dağınıklığı nedenleri kişiye göre değişmektedir. Yaşanılan bir olay, çeşitli hastalıklar, çevresel sebepler dikkat dağınıklığına neden olan başlıca etkenlerdir.

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri

Dikkat dağınıklığı belirtileri kişiler tarafından merak edilmektedir. Dikkat dağınıklığı olup olmadığını anlamak için öncelikle belirtilerine bakmak gerekmektedir. Bu belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yapılan işlere odaklanmakta sorun yaşamak.
 • Okunulan bir metnin defalarca okunması ve anlaşılmaması.
 • Bir iş ile uğraşırken aklın başka bir işte olması.
 • Çocuklarda bazı derslerde başarı sağlanırken bazı derslerde başarı sağlanamaması dikkat dağınıklığının en dikkat çeken belirtileridir.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Önlenir?

Dikkat dağınıklığını önlemek için öncelikle kişide dikkat dağınıklığı olduğundan emin olunmalıdır. Sonraki aşama ise dikkat dağınıklığına neden olan durumlar tespit edilip ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Tamamen önlemek için ise iki farklı yol denenebilir. Bunlardan biri ilaçlı tedavi diğeri ilaçsız alternatif desteklerdir.

Uzmanların önerdiği ilaçlı tedavi ile dikkat dağınıklığı önlemek bir yoldur. Bununla birlikte kullanılan ilaçlar bazı yan etkiler yaratabileceği için öncelikle ilaçsız tedavilere yönelme yöntemi uygulanmaktadır. Dikkat dağınıklığını önlemek için yapılması gerekenler ise şöyledir:

 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle paketlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.
 • Düzenli uyku da önemli maddeler arasındadır. Uyku bozukluğu yaşayan kişilerde dikkat dağınıklığına oldukça fazla rastlanmaktadır. Gerekirse bir uzmandan destek alınarak çözülmesi gerekmektedir.
 • Yazarak çalışmak gerekmektedir. Bir plan defteri oluşturup bu doğrultuda ilerlemek en doğru seçim olacaktır.
 • Meditasyon, yoga, pilates yapmak hem hayat kalitesine hem de dikkat dağınıklığına iyi gelen egzersizlerdir. Özellikle bir beyin egzersizi olan meditasyon düzenli olarak uygulanmalıdır.
 • Yoğun çalışma temposunda ara vermek unutulmamalıdır. Gerek ders çalışma gerek ise iş hayatında yoğunluklara kısa bir mola vermek iyi gelecektir.
 • Televizyon, telefon gibi dikkat dağıtıcı ekranlardan uzak durmak ve bol bol kitap okumak dikkat dağınıklığı yaşayan kişiler için çok iyi bir seçim olacaktır.
 • Ve son olarak gerekirse bir uzmandan destek almaktan çekinmemek gerekmektedir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu