Anne-Çocuk

Çocuklar İçin Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların karakterlerinin şekillendirilmesinde oyuncak seçimi son derece önemlidir. Her çocuk için en büyük eğlence kaynağı oyuncaktır. Bu nedenle de vakitlerinin çoğunu oyuncak oynayarak geçirirler. Gelişim süreçleri açısından bu kadar önemli olan oyuncakların seçiminde de ailelerin dikkatli olması gerekir. Algıları her an açık olan çocuklara seçilen oyuncaklarda titizlik gösterilmelidir. Böylece de çocukların gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlanır.

Çocuklar İçin Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 1Çocuklar İçin Geliştirici Oyuncak Seçimi

Çocukların eğitimleri için oyuncak kullanmak oldukça işe yarardır. Örneğin sayılar ya da renkler oyuncaklar yardımı ile gerçekleşebilir. Bu nedenle de oyuncaklar çocukların hem zekâ hem de kişilik gelişimine katkı sağlamalıdır. Bu noktada da çocukların yaşlarına uygun oyuncak seçiminde bulunmak önemlidir. Çünkü gelişimlerine uygun oyuncak seçimi içerisinde bulunmamak, çocukların olumsuz gelişmeler içerisinde yer almasına neden olabilir.

Çocukların yaşları ile orantılı olarak kalın ve daha sonra ince motor becerileri oluşur. Henüz kaba motor becerilerini kullanan çocuğa, ince motor becerilerini arttırıcı oyuncaklar sunmak, çocukların oyuncak karşısında ilgisiz kalmasına neden olur. Ancak yaşı ile doğru orantılı oyuncaklar sayesinde beklenilen etki de ortaya çıkar.

Teknolojik Oyuncakları Kullanırken İki Kere Düşünün

Hayatımıza teknolojinin girmesi ile birlikte hem olumlu hem de olumsuz pek çok gelişme de beraberinde ortaya çıktı. Ancak çocuklar ile teknolojinin erken yaşta tanışması sanıldığı kadar olumlu bir durum değildir. Çocukların teknoloji ile daha erken buluşması onların hayal dünyaları üzerine olumsuz etki sağlar. Bu nedenle de çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkaran oyuncaklar tercih edilmelidir.

Aileler çocuklar için oyuncak seçimi konusunda dikkatli davranarak; onların gelişimlerini desteklemelidir. Zihinsel ve psikolojik gelişim için çocukların yaratıcı oyunlara ihtiyacı vardır. Ancak bu sayede kendilerini gerçekleştirmeyi sağlayabilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu