Diyet

Kilo Almak İçin Diyet Listesi

Her ne kadar ülke çapında kilo vermek isteyen pek çok kişi olsa da zayıf olan ve bundan kurtularak kilo almak isteyen kişilerin sayısı da azımsanmayacak derecede fazladır. Bunun için öncelikle boy ve kiloya bağlı olarak günlük kaç kaloriye ihtiyaç duyulduğu hesaplanmalıdır. Ortaya çıkan sonuca göre beslenme programı, diyet listesi hazırlanmaktadır.

Kilo vermek isteyen kişiler genellikle metabolizmanın hızlı olmasını arzu etmektedir. Çünkü hızlı olması yenilen yemeklerin çabuk yakılmasını sağlayarak kiloya dönüşmesini engellemektedir. Kilo almak isteyenler için ise tam tersi geçerlidir. Metabolizmanın yavaş olduğu anlar öğrenilmeli ve bu vakitlerde beslenmeye özen gösterilmelidir. Yapılan araştırmalara göre metabolizma sabahları daha hızlı iken akşam daha yavaş çalışmaktadır. Bundan dolayı kilo almak isteyenlerin beslenme için akşam saatlerini tercih etmeleri önerilir.

Diyet Listesi

Hızlı Kilo Almak İçin Öneriler

Kilo almak için diyet listelerine yüksek kalorili besinler eklenmelidir. Genelde insanlar abur cubur tüketimi ile kilo alacaklarını düşünseler de bu sağlıklı bir durum değildir. Bunun yerine sağlıklı kilo alma yolları tercih edilmelidir.

Diyet listeleri hazırlanırken kahvaltının ardından iki tane ana ve iki tane ara öğün olmasına dikkat edilmelidir. Bu öğünlerde karbonhidrat ve protein yönünden zengin besinlerin tüketilmesi önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra yapılan yemeklerin içerisine az miktarda keten tohumu ilave etmek de kilo almaya yardımcı olmaktadır.

Kilo Almaya Yardımcı Tüyolar

Hızlı kilo almak için su yemekten sonra içilmelidir. Yemek yaparken iştah açıcı özelliğe sahip nane, kimyon, kırmızıbiber baharatlar kullanılmalıdır. Gün içerisinde ara öğünlerde fındık, fıstık, ceviz, çikolata, kuru kayısı gibi atıştırmalıklar tercih edilmelidir. Akşam yemeklerinde pilav, makarna ve ekmek yemek de hızlı kilo almak için oldukça etkilidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu