Sağlık

Migrene Ne İyi Gelir?

 

Şiddetli görülen migren ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna bu yazımızda sizlere cevap vereceğiz. Migren ağrısı hastaları zor sokabilen bir problemdir. Peki, migrene ne iyi gelir?

Migrenin Sebepleri

Migrenin nedenlerinin başında ise genetik faktörler yer almaktadır. Ailenizden birinde migren bulunuyorsa migren hastası olma olasılığınız yüksektir. Migren ağrısının nedenlerinden bir tanesi de hormonal yaşanan değişimlerdir. Bu yüzden migren, en sık kadınlarda görülmektedir.

Migren Ağrısı Nasıl Giderilir?

Baş ağrıları ataklar şeklinde ortaya çıkması durumunda bu ağrıya migren ağrısı diyebiliriz. Migren atakları bazı insanlarda yılda 1-2 defa ortaya çıksa da kiminde ise ay içerisinde görülebilmektedir. Migren ağrılarının çoğu çok şiddetli olabilmektedir.  Migren ağrılarını şiddetli olmasının dışında diğer ağrılarından ayıran özelliği ise ağrı ile beraber ortaya çıkan ses ve ışığa duyarlılıktır.

portrait of young woman with migraine against white background

Elma Sirkesi Kullanımı

Elma sirkesi, kemik ağrısını azaltmakta ve yüksek kan basıncının düzenlemektedir. Ayrıca migren ağrılarına iyi gelir. 1 Migren tedavisi için günlük kullanabilirsiniz.

Kahve Kullanımı

Kahvenin sahip olduğu kafein migren ağrısına gelmektedir. Migren atağının yaklaştığını hissetmeniz durumunda bir fincan taze kahve içmeniz ağrıyı düşürebilir. Bununla beraber uyuşturucu etkisi olan kafein ağrıyı hafifletmektedir.

Nane Kullanımı

Nane sinirlerin yatışmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalara nanenin migrene iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Balla tatlandırılan nane çayı içmek migren ağrısını azaltabilir.

Biber Kullanımı

Biber kan dolaşımını uyarmakta ve arttırmaktadır. Bu nedene migren ağrısı için uygulanan tedavilerin başında gelmektedir. Ayrıca biber uyuşturucu ve ağrı kesici özelliği bulunan kapsain maddesini içerisinde bulundurmaktadır. Ilık bir bardak su içerisine bir çay kaşığı acı biber koyduktan sonra ve iyice karıştırarak içebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere migrene ne iyi gelir? Sorunun yanıtını aradık.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu