Anne-Çocuk

Anne Sütü Almayan Çocuklarda Zatürre Riski Yüksek

Anne Sütü Almayan Çocuklarda Zatürre Riski Yüksektir. Dünya genelinde çocuklarda önlenebilir en önemli ölüm nedenlerinden biri zatürredir. Anne sütü almayan çocuklarda zatürre riski yüksek olması nedenler arasındadır.

Anne sütü almayan çocuklarda zatürre riski yüksek olan gruplarda hastalığa karşı korunma yolları araştırmalı ve erken teşhisten faydalanmak gerekmektedir. Dünya üzerinde 15-20 milyon çocuk zatürre nedeni ile tedavi için hastaneye yatırılmaktadır. Ve bunlardan 2 milyonu ise yaşamını yitirmektedir. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) raporuna göre 5 yaşın altında olan 10 milyon çocuk ölüm nedeni zatürre olduğu belirtilmektedir.

Anne Sütü Almayan Çocuklar Risk Altında

Özellikle iki yaş altındaki çocuklarda zatürre bakımından daha çok risk grubu altındadır. Erken doğan bebekler, yeterli beslenemeyen bebekler, kalabalık ortamlarda yaşayan çocuklar, sigaraya maruz kalan çocuk ve bebeklerde zatürre daha sık görülmektedir. Anne sütü almayan çocuklarda yine bu risk grubu içindedir. Ve bu bebeklerin sayıları da hayli fazladır.

Bebeğinizde veya çocuğunuzda zatürre belirtileri olarak;

  • 39-40 dereceye çıkan titremeli olan ateşler
  • Yoğun öksürük
  • Göğüs ağrısı
  • Karın ağrısı
  • Nefes darlığı

en belirgin işaretleridir.

Zatürreye Karşı Erken Teşhis

Alt solunum yolu enfeksiyonu olan zatürre de erken tanı konulması ve doğru tedavinin sağlanması çok önemlidir. Zatürre, erken tanı konulduğunda kalıcı bir sağlık sorununa yol açmaz. Fakat erken tanı konulmadığı veya tedavi edilemediğinde hayatı tehdit etmektedir. Ağır bir hastalığa dönüşebilir.

Hastalığın tedavisi için muayene çok önemlidir. Eğer gerekli görülürse hekim tarafından akciğer filmi de istenebilir. Zatürre olan bir çocuk erken tanı konulduğunda ve uygun bir tedavi görüldüğünde tamamen iyileşebilir.

Akciğer Kalıcı Bir Hasar Bırakır Mı?

Bazı çocuklarda zatürre için antibiyotik kullanımı ile tedavi edilirken, bazı çocuklarda ise solunum cihazına ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle de yoğun bakımlarda tedavi edilir. Zatürre rahatsızlığını ağır geçiren çocukların nefes borularında genişlemeler olabilir. Bu nedenle erken tanıdan faydalanmak ok önemlidir.

Zatürreye Kalkan Olarak Anne Sütü ve Aşılanma

Anne sütü birçok mineraller ve proteinler bulunur. Bu manada zatürre riskini de önemli oranda azaltmaktadır. Sigaraya maruz kalan çocuklarda alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha çok olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda çocukların anne sütü almaları sağlanmalı ve sigara dumanı olan ortamlarda bulunmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu