Sağlık

Böbrekleri Vuran 9 Neden Nelerdir?

Böbrekleri Vuran 9 Neden Nelerdir? Yaşama görevlerinden en ağırını böbrekler üstlenmiştir. Vücuttaki atıkları ve fazla sıvıyı dışarıya atan ve filtre görevi gören böbreklerdir. Peki börekleri vuran 14 neden nelerdir?

Böbrekleri Vuran 9 Neden Nelerdir? Böbrekleri vuran 9 neden şu şekilde maddelemiştir;

1)  İdeal tuz miktarını aşmamalısınız

Aşırı tuz tüketimi kan basıncını yükseltir. Ve böbreklere fazladan bir yük meydana gelir. Günlük tuz miktarınız yaklaşık olarak 5 gram olmalıdır. Konserve, atıştırmalık gibi besinlerde fazla miktarda tuz vardır. Kaçınmak gerekir.

2)  Yeterli su içmemek

Böbrek kendi görevini yerine getirmek için fazla miktarda sıvıya ihtiyacı vardır. Günlük su tüketim miktarı 1,5-2 litre olmalıdır. Yeterli sıvı alınmadığında kandaki toksinler atılamaz ve kanda birikmeye devam eder.

3) Kafeini abartmamalısınız

Kafein kan basıncınızı yükseltir. Böbrek taşlarına neden olur. Günlük olarak almanız gereken maksimum kafein miktarı 200- 300 gramdır. Bu da yaklaşık olarak 2 büyük fincana denk gelir. Kafein içmeyi bırakmalı ya da kafeinsiz olanları tercih etmelisiniz.

4) Gazlı içeceklere çok yer vermeyin

Günde 2 ya da daha fazla gazlı içecek tüketimi böbrek hastalığı riskinizi artırır. Gazlı içeceklerin tüketimi fazlalaştıkça idrarda bulunan protein de artar. Bu da böbrek hasarının olduğuna işarettir. Uzak durmalısınız.

5) Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınmalısınız

Bilinçsiz ilaç tüketimi vücudunuza büyük oranda zarar vermektedir. Hekimler ve uzmanlar gelişi güzel ilaç kullanımına değinmektedir. Düzenli olarak ağrı kesici kullanmak böbreklerinize büyük hasar vermektedir. Böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve ödeme neden oluyor.

6) Magnezyum içeren besinleri aksatmamalısınız

Yeterli miktarda magnezyum alımı olmadığında kalsiyum böbreklerden emilemez ve idrarla vücuttan çok fazla atılır. Böbreklerdeki kalsiyum taşı gelişir. Bu nedenle düzenli olarak yeşil yapraklı yiyecekler, kabak, fasulye, fındık gibi besinlerin vücuda yeterli kalsiyum alınmasını sağlar.

7) Mesanede idrar tutmaktan sakının

Böbrekleri tehdit eden bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonu ve mesane kaslarında gevşeklik oluşur. Ve sonuçta böbrek taşları ve akabinde böbrek yetmezliği oluşur.

8) Şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız

Şeker obeziteye katkıda bulunurken böbrek hastalığının ilk nedenidir. Ayrıca hipertansiyon ve diyabetin oluşmasını sağlar. Hipertansiyon ve böbreklerin baş düşmanı olarak nitelendirilmektedir.

9)  Uykusuz kalmak böbreklerin düzenini bozmaktadır

Böbrekler gece boyunca kendilerini yenilemeye çalışırlar. Hasar gören böbrek dokularını onarmak için siz uyurken çalışmaya başlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu