Hamilelik

Bebeğin Doğum Şekline Nasıl Karar Verilir?

Doğum Şekline Nasıl Karar Verilir? Doğum zamanı yaklaşmaya yakın gebeleri bu dönemde doğum şeklinin nasıl olması gerektiği hakkında soru işaretleri sarmaktadır.

Doğum Şekline Nasıl Karar Verilir? Doğum şekli olarak normal doğum veya sezaryen doğum olarak iki farklı şekli bulunmaktadır. Özellikle kadınların çoğu normal doğumu tercih etse de bazı kadınlar daha kolay olacağı için sezaryen doğumu tercih etmektedir. Bu dönemde gebe kalan bir anne için aklını en çok meşgul eden soruların başında daha çok bebeğini dünyaya nasıl getireceği konusu meşgul etmektedir.

Bu dönemde normal doğum, doğal bir yöntem olduğu için daha çok tercih edilmekle birlikte bazı nedenlerden dolayı bazı anneler de sezaryen doğumu daha çok tercih etmektedir.

Bebeğin Doğum Şekli Seçimi

Anne adayları genelde tüm planlarını normal doğum üzerine yapmaktadır. Ayrıca gebelik dönemi 37. haftaya ulaşmasının ardından da doktorla birlikte anne adayı da doğum şekline sağlıklı bir şekilde karar verebilmektedir. Bebeğin anne karnında duruşunun yanı sıra aynı zamanda annenin fizyolojik yapısı göz önünde bulundurarak birçok etken de karar alma aşamasında göz önünde bulundurulmaktadır.

Bunun yanı sıra anne adayı da yine doktorunun yönlendirilmesi ile birlikte normal doğum yapıp yapmayacağına da hızlı bir şekilde karar verebilmektedir. Sezaryen doğum da narkoz etkisi olduğu için anne adayı sancılı bir doğum yapmaktan çok sancısız bir doğum yapacaktır.

Fakat doğum süreci karmaşık bir süreç olduğu için birçok açıdan da istenmeyenler de olabiliyor. Hanımlar gebe olduğu sürece verilen kararların da belli bir sebeplerle uygulanması her zaman olmayabiliyor. Bu nedenle hamilelik sürecinde ani bir değişiklik de olması normaldir. Bu nedenle normal doğum yapması beklenene gebeler sezaryen doğum yapabilmektedir. Bunun sebebi doktorun tetkikleri sonucunda yeni anne adayının vücudunun normal doğum yapmasına müsait olmamasıdır.

Normal Doğum Öncelikle Tercih Edilmeli

Yeni anne adayları için normal doğum hem doğal olması hem de sağlıklı olmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Bu aslında doğrudur. Fakat bazı anne adayları vücut bakımından normal doğuma uygun olmadığı için sezaryenle de doğum yapabilmektedir. Fakat mümkünse normal doğum ilk tercihiniz olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu