Yaşam

ALKOLLÜ ARAÇ SÜRÜCÜSÜNE CAYDIRICI CEZA

ALKOLLÜ ARAÇ SÜRÜCÜSÜNE CAYDIRICI CEZA

Alkollü ve uyuşturucu madde tesiri altındayken direksiyon başına geçen sürücüler, denetim sırasında alkolmetre testinde, yasal sınırın üstünde promil bulunduğunda, Trafik Polisleri tarafından en yakın Emniyet Müdürlüğü’ne götürülür. Yazılı ifadesi alınan sürücü, ehliyetine el konularak serbest bırakılır. 700 TL para cezası verilir ve 6 ay süreyle trafikten men edilir. Ceza süresi dolduğunda sürücü belgesini yeniden alabilir.

Bu durumda sürücüyü bir sürpriz daha bekliyor. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakkında iki yıl hapsi istenerek dava açılmıştır. Bundan adresine gelen postayla haberdar olur.İstanbul için yaşanan son duruşmalardan biri Çağlayan Adliye’sinde yapıldı.

Hakim karşısına geçen sanığa olay gecesi verdiği ifadenin doğruluğu soruldu. Avukatsız gittiği için avukat isteği olup olmadığı soruldu, söylecekleri dinlenerek kayda geçirildi.

Suçlu olduğunu, maddi ve manevi olarak yıprandığını belirten sanık pişman olduğunu söyledi. Hakim iyi halden dolayı cezayı en alt seviyeden uygulayarak, 500 TL para cezası ve 25 gün hapis cezası verdi. Son olarak 5 yıl süreyle başka bir suç işlemediği sürece bu cezanın düşeceği, aksi halde verilen ceza da uygulanmak kaydıyla sanığın tahliyesine ve para cezasının ertelenmesine karar verdi.

Bir musibet bin nasihatten iyidir. Hatalarımızdan ders almak gerekir. Bu zor ve caydırıcı ceza süreci sayesinde daha dikkatli davranan sürücüler, hem kendilerinin hem de başka hayatların güvenliğini korumuş oluyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu