Sağlık

  Depresyon Ve Mevsimler Arasındaki İlişki

  Depresyon Ve Mevsimler Arasındaki İlişki

Depresyon aslında mevsimsel bir hastalıktır. Depresyon hastalarının bir çoğu kapalı havadan ve bir çoğu da açık havadanetkilendiğini ve bu dönemlerde, diğer günlere oranla daha fazla bunalıma girdiklerini söylerler. Bazı hastalar yağmurlu havaları sever, bazıları ise açık ve güneşli havaları severler.

   Depresyon hastalarının havadan ve mevsimlerden etkilenmeleri güneş ışınları ile ilgilidir. Güneşin yaymış olduğu ultraviyole ışınları depresyonun tedavisinde kullanılmaktadır.

Havanın ve güneşin depresyon hastalarının üzerindeki iyileştirici ve ya kötüleştirici olan etkisi, ruhsal hastalarda kullanılan ve uygulanan ilaç tedavilerinin yarattığı etkilere benzer. Depresyon hastaları hava ve iklim şartlarının Üzerlerinde yarattığı olumlu ve olumsuz etkileri gözlemleyerek dikkatli olmalıdırlar. Yılın hangi mevsim ve aylarında hangi sorunla karşılaştıklarını unutmamalılar. Yaşadıkları depresyon hastalığını, hayatlarındaki bazı zorluklara ve yaşadıkları sorunlara bağlamamalılar.

Yaşadıkları mutsuzluk, karamsarlık, kuruntu, endişe ve yorgunluk hisleri ile karşılaşıldığında, tarih ve mevsimler dikkatte alınmalıdır, sürekli olarak aynı düzende ilerliyor ise mevsimlere bağlı bir depresyon hastalığıdır. Yaşanılan diğer problemlerin bununla hiçbir bağlantısı yoktur.

Mevsimlere bağlı ve yılın sadece belirli zamanlarında nükseden depresyon hastalığı, aynen alerji hastalığına benzemektedir. Alerji hastaları yılın belirli zamanlarında rahatsızlık yaşarlar ve o dönemlerinde tedavi görürler. Mevsimsel depresyon hastaları da sıkıntıların yaşandığı bu dönemlerinde tedavi olmalılar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu