Teknoloji

Yeni Teknoloji Uçuş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor!

Yeni Teknoloji Uçuş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor! Yeni teknoloji ürünü 5G, tartışmaları da beraberinde taşımaktadır. Uluslararası havacılık şirketleri, 5 G’yi potansiyel bir risk olarak gündeme getirmektedir.

Yeni Teknoloji Uçuş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor! Yoğun olarak şirketler, bu teknolojinin potansiyel riskleri sebebiyle, ülkelerdeki uçuşların iptalini istemektedirler. Havayolu firmalarının kaygılarını sürekli dile getirmelerinin hemen peşinden Amerika Birleşik Devletleri, 5G hizmetine geçişi ertelemiştir. Bundan önce de iki kez ertelenmişti. Bu teknolojinin, havacılık sektörü çalışanlarının uçuş güvenliğini kötü anlamda etkilendiği ileri sürülmektedir.

5G Teknolojisi

Yeni nesil teknoloji olan 5G sayesinde, internet bağlantısı kablosuz olarak gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda bu teknolojiyi, aynı anda oldukça fazla teknik donanımın, internete bağlanması imkanını sağlamaktadır. 4 G teknolojisi saniyede bir gigabit dosya indirme süresine sahipken, 5 G teknolojisi ile bu on gigabit seviyesine çıkmaktadır. Bu teknoloji, hem veri indirmeyi hem de yüklemeyi son derece hızlandırmaktadır.

Bunu da, radyo sinyallerini kullanarak yapmaktadır. Amerika içinde radyo frekansı C bandı olarak tanınan radyo dalgaları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Kullanılan dalga aralığı ise, hem uçaklarda yer alan hem de uçağın yerden yükseklik mesafesini ölçmeye yarayan cihazın kullandığı frekans ile nerede ise tam bir benzerlik taşımaktadır. Navigasyon ile güvenlik temel tabanlı verileri toplayan cihazlar da, aynı dalga frekansını kullanmaktadır.

Uluslararası Havayolu Şirketlerinin Endişesi

Uluslararası faaliyet gösteren havayolu şirketleri, 5G teknolojisini oluşturduğu parazitlerden, uçaklarda bulunan cihazların doğrudan etkileneceğinden endişe duymaktadır. Oluşan parazit ise, özellikle iniş esnasında birtakım sorunlara neden olabileceği dile getirilmektedir. RTCA adındaki kuruluş, havacılık sektörü içerisindeki teknik konularla ilgili rehberlik hizmeti sunmaktadır. 2020 senesinin sonuna doğru bir rapor yayımlamıştır. Raporda, özellikle 5 G teknolojisine geçişte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki havacılık operasyonlarının tamamının etkileneceği bilgisi yer almaktadır.

Parazit riski konusunda şayet önlem alınmaz ise, ölümlü kazaların yaşanabileceği de raporda ifade edilmektedir. Özellikle uçakla seyahat esnasında, radyo frekansı temelinde çalışan teknolojik aletlerin kullanılamayacağı da ifade edilmektedir. Ayrıca uçuşlarda görüş mesafesinin net olmaması durumlarında ise, uçağının iniş kabiliyetini de kısıtlayıcı olduğu belirtilmektedir. 5G teknolojisine geçildiği anda, yaşanması muhtemel sorunlar sebebi ile birçok seferin iptal edilebileceği de yer almaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu