Güzellik

Scar (Çukur) İzleri Nelerdir, Hangi İçerikler İyi Gelir?

Scar (Çukur) İzleri Nelerdir, Hangi İçerikler İyi Gelir? Scar (çukur) izleri genellikle aknesi kara olarak karşımıza çıkmıştır. Scar (çukur) izleri genel olarak akne gibi doğal bir sürecin sonunda cildin yaralanması ve cilt bariyerinin zarar görmesi sebebiyle oluşur.

Scar (Çukur) İzleri Nelerdir, Hangi İçerikler İyi Gelir? Normal seyreden sivilceler kendiliğinden iyileşirken, genel olarak iz bırakmazlar. Ancak cilt altında bulunan nodül ve kist oluşumu ile kendini gösteren ağrılı ve irinli olan sivilceler kendiliğinden düzelmez ve iz bırakabilirler. Bu izler çukur izleri yani skar izleri olarak adlandırılmaktadır.

Scar (Çukur) Çeşitleri Nelerdir

Birçok scar çeşidi bulunmaktadır. Bu scar çeşitlerinin türünü yalnızca dermatologlar belirleyebilir.

İcepick Scar

Cildin sanki çivi ile delinmiş gibi, keskin sınırları olan ve çapı 2 mm’den az ve derinliği de 2 mm olan akne izleri olarak geçmektedir. Bu scar izlerinin derinliği cilt altında ki yağ dokusuna kadar dahi uzanabilmektedir.

Boxar Scar

Boxar Scar izleri genel olarak oval veya yuvarlak şekle sahiptir. Derinliği 0,5 mm çapındadır. Dikey bir çökme gösteren, keskin kenarlara sahip olan ve krater bir görünümde olan akne izleridir. Bu scar izi derin ve sivri çöküntülere sebep olmamaktadır.

Rolling Scar

Cilt üzerinde dalgalı bir görüntüsü olan 4 mm çapında derinliği olan karakterize akne izlerine denmektedir.

Scar İzlerine Hangi İçerikler İyi Gelir

Scar izleri cilt bariyerinin zarar görmesinden ötürü oluşur. Bu sebeple kullanacağımız ürünler de cilt bariyerini onarmaya yardımcı içerikler olmalıdır. Scar izlerini tamamen geçirmek pek mümkün değildir. Ancak bu izleri kullanacağımız ürünler sayesinde azaltıp hafifletebiliriz. Scar izlerinde kullanacağımız en temel ürün retinollerdir. Retinoller cilt bariyerinde ki hücreleri yenileyerek, cilde sağlıklı ve dolgun bir görünüm kazandırır. Scar izlerinde kullanabileceğimiz bir diğer içerik ise centella içerikli ürünlerdir. Bu ürünleri serum ve krem formunda kullanabilirsiniz. Centella içerikli ürünler cilt bariyerini onarıp güçlendirmek için kullanılır. Cilt bariyeri onarıldıkça scar izlerinin görüntüsü de hafifleyecektir. Ceramid içerikli ürünler de yine centella içeriği gibi cilt bariyerini onarmaya yardımcı olarak, ciltte ki izlerin giderilmesini ve cilt bariyerinin onarılmasını sağlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu