Sağlık

Stresi Attıran ve Sakinleştiren Bitki Çayları

Stresi Attıran ve Sakinleştiren Bitki Çayları Nelerdir? İnsan metabolizmasının sakinleşmeye ve rahatlamaya ihtiyacı bulunmaktadır. Bu durum aynı zamanda sağlık açısından da son derece önemlidir.

Stresi Attıran ve Sakinleştiren Bitki Çayları Nelerdir? Rahatlamak ve sakinleşmek isteyenler için tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. İnsanın sağlıklı yapısını tehdit eden stresin uzaklaştırılması, sakinliğin ve rahatlığın kazandırılması adına, bitki çaylarından yararlanılmaktadır. Günün stres ve sıkıntılarını yok eden bitki çayları bulunmaktadır.

Melisa Çayı

Sakinleştirici yapısı olan bitkiler arasında en çok tercih edileni Melisa çayıdır. Özellikle insanların hem depresyon hem de kaygı dönemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Melisa çayının sakinleştirici tesirini göstermesi için ise, günde en azından iki yahut da üç bardak içilmesi gerekmektedir. Melisa bitkisel çayının hazırlanması da oldukça kolaydır. Bitkisel çayın hazırlanması için kaynar olan bir bardak suyun içine iki çay kaşığı kadar melisa bitkisi atılmalıdır. Çayın bir miktar dinlenmesi ve demlenmesi sağlanmalıdır. Bitkinin etkin maddeleri, bu sayede suya karışmaktadır. On ya da on beş dakika sonra çay içile bilmektedir.

Lavanta Çayı

Geleneksel kültürümüzde kullanılan bir bitki olan lavanta, çok eskiden hastanelerde rahatlatmak maksadıyla kullanılmaktaydı. Lavanta çayının rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğinden yararlanılmaktadır. Lavanta bitkisinin hem kaygı gideren hem de stresi azaltan bir yapıda olduğu bilinmektedir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma da bunu doğrulamaktadır. Sakinleştirici yönüyle bitki çayları içerisinde en fazla tercihe sebep olan lavanta çayı, aynı zamanda uyku sorunları yaşayan insanlarda da, oldukça sağlam bir tesir gücüne sahiptir. Günlük olarak iki yahut da üç bardak tüketilmesi, etkisini hissettirmeye neden olmaktadır.

Meyankökü Çayı

İnsan metabolizmasında anti depresan bir etki oluşturan meyan kökü, vücudun için de yer alan sinirlerin de rahatlatılmasında oldukça tesirlidir. Bundan dolayı, sakinleşmek amacıyla içilen bitki çayları arasında olmazsa olmaz bir seçenek olarak durmaktadır. Şayet, insanların manik depresif rahatsızlığı bulunmuyorsa, meyan kökü çayının düzenli bir şekilde içilmesi sayesinde, sıkıntılardan hem çok daha süratli hem de çabuk bir şekilde kurtuluna bilinmektedir.

Ada Çayı

Ülkemiz içerisinde yaşayan insanlar tarafından yakinen bilinen ada çayı, özellikle uyku sorunlarını gideren özelliği ile kullanılmaktadır. Sakinleştirici özelliği nedeni ile ilk akla gelen bitkilerden olan ada çayı, günde bir ya da iki bardak tüketilmesi ile aynı zamanda rahat bir uyku imkanı da sağlamaktadır. Vücut metabolizmasını sakinleştirmesinin yanı sıra sağlık açısından da çok yararlıdır. Sindirim sistemini düzenlemesi ile hazımsızlık problemlerini ortadan kaldırılması en çok bilinen özelliklerindendir. Gaz çıkarma sorununu gidermesi de, antioksidan özelliğinin bir gereğidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu