Diyet

Sağlıklı Bir Zayıflama Diyet Listesi Nasıl Uygulanır?

Sağlıklı Bir Zayıflama Diyet Listesi Nasıl Uygulanır? Vücut metabolizmasının ihtiyaç duyduğu kalorinin karşılanamaması durumlarında yahut da düşük miktarlı kalori içeren bir diyet uygulandığında, metabolizma bu diyete adapte olmak suretiyle kıtlık duygusuna kapılmaktadır.

Sağlıklı Bir Zayıflama Diyet Listesi Nasıl Uygulanır? Vücut, metabolizmasının hızını düşürmek suretiyle daha az enerji harcamaya başlamaktadır. Bu durum ise, diyet bırakıldığı an, çok kısa bir zaman zarfı içerisinde, verilen tüm kiloların hem de fazlasıyla geri alınmasına neden olmaktadır.

Sağlıklı Zayıflama Listesi İle Kilo Verme

Sağlıklı bir zayıflama listesi oluşturarak ancak kalıcı içerikli kilo verme sağlanabilmektedir. Zayıflamak isteyen insanların, yaşam tarzlarındaki değişikliklere odaklı olarak hazırlanan beslenme programları, hem dengeli hem de sağlıklı beslenmenin öğrenilmesini sağlamaktadır. Bu durum aynı zamanda, yaşam boyu devam edecek olan fiziksel aktivite programlarının da uygulanmasını desteklemektedir.

Bir zayıflama listesi içerisinde yer alması gereken porsiyon miktarları da oldukça öneme haizdir. Diyetin uygulanması esnasında kan şekeri ile iştahın kontrolü için sık sık ve de azar azar öğünlerin hazırlanması gerekmektedir. Aynı saatte yemek yemek suretiyle vücudun metabolik saatinin de düzenlenebileceği unutulmamalıdır. Böylelikle belirli saatlerde insülin salgılanması da sağlanabilmektedir. Ancak bu şekilde metabolizma hızının artması sağlanır.

Sağlıklı Bir Zayıflama Diyet Listesi Yiyecek Havuzu

Diyet içerikli yemekler denildiği zaman akla ilk gelen, bir yanda yağsız bir yanda tuzsuz ve de lezzetsiz yemekler olmaktadır. Oysaki yağlar vücut metabolizması için oldukça elzem asitler içermektedir. Bu yağlar ise hem hormonların hem de sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasında, oldukça etkili olmaktadır. Bu durum, yağ ile eriyen vitaminler için de oldukça hayati bir konudur.

Yağlar, aynı zamanda vücut ısı dengesinin korunması için de önemli rol oynamaktadır. Öte yandan, midenin geç boşalmasını da sağlamakta ve açıklık duygusunu da geciktirmektedir. Bundan dolayı zayıflamak için bir diyet listesi hazırlanırken, yağ olmayan değil, az, yağlı yemeklerin kullanılması gerekmektedir. Kullanılması gereken yağ çeşidi olarak;

  • zeytinyağı,
  • ayçiçeği yağı,
  • avokado yağı, benzeri yağların tüketilmesi ise hücre zarlarının daha iyi korunmasını sağlamaktadır. Yüksek lif içerikli tahıllar,
  • kepekli makarna,
  • kinoa,
  • bulgur,
  • kepekli pirinç gibi karbonhidrat temel tabanlı diyette mutlak surette yer alması gerekmektedir.

Ayrıca kan şekerinin dengelenmesi için önemli rol oynayan besin maddelerinden;

  • süt,
  • yoğurt,
  • kefir gibi besinlerin de sağlıklı bir diyetin listesinde olmazsa olmazlardandır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu