Yaşam

Yağlı Saçlar İçin Limon Kürü Tarifi

 

Yağlı Saçlar İçin Limon Kürü Tarifi

Saçlar, bir kadının en büyük mücevheri öyle değil mi? Peki, o saçlar yağlı olsa… Yağ saçı kir gösteriyor, yağlı saç yapısına sahip bayanlarda bu durumdan oldukça rahatsız. Ancak herşeyin bir çözümü olduğu gibi yağlı saçlarında bir çözümü var elbette. Saçlarınıza iyi bakmalı ve iyi korumalısınız. Size bir kür tarifi vereceğim ama ondan da önce saçlarımıza basit ve pratik olan ancak yapmamızında şart olduğu kaideler var. Yüksek müsadeniz ile o kaidelerden bir nebze de olsa bahsetmek istiyorum.

Öncelikle saçı yağlı olan hanımlar, sık sık saçlarını yıkamalılar. Kafa derisinde, saç diplerinde biriken, depolanan yağdan ancak ve ancak yıkama ile kurtulunabilir. Ekstra olarak; yağları alıp, gözenekleri sıkıştıran bir şampuan da kullanabilirsiniz. Bunun dışında, kil yağlı saçlar için yaratılmış bir mucize niteliğindedir. Saçlarınıza kil maskesi uygulayıp, 5-10 dakika kadar bekleterek saçınıza işlemesini sağlayabilirsiniz. Kil maskesi ile saçlarınızın yağ oranını mutlak suretle azaltacaksınız. Yağlı saça sahip bayanlar, saçlarını çok taramasınlar, mecbur kalmadıkça da fön uygulamasınlar. Fön saçı olduğundan da yağlı gösterebilir. Saçlarını da ılık su ile yıkarlarsa, onlar için daha iyi olacaktır.

Tüm bunların dışında hazırlayacağınız limon kürü ile, yağlı saçlara son diyebiliriz. Mutlaka denemelisiniz. 1 adet limonun ince ince rendelenmiş kabuğu ve 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış ıhlamur, ve yarım litre soğuk su limon kürünü hazırlamanız için yeterli. 1 adet limonun rendelenmiş kabuğunu, 1 tatlı kaşığı ıhlamuru soğuk su ile karıştırın. Bırakın 10 dakika demlensin ve sonrasında kürünüzü süzün. 8 adet limonun suyu ile doldurulmuş bir şişeye, hazırladığınız karışımıda katın ve 2 gün bekletin. Saçlarınızı her yıkamanızın ardından, şişedeki kürün 1/8’ini durulama suyunuza ekleyin ve saçlarınızı durulayın. Bu kür ile yağsız saçlarının keyfini süreceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu