Yaşam

SSK Birikmiş Para Nasıl Alınır, Nereye Başvurulur?

SSK Birikmiş Para Nasıl Alınır, Nereye Başvurulur? Son günlerde SSK’da biriken paraların tahsili için SGK’ya çok sayıda başvuru yapıldı.

SSK Birikmiş Para Nasıl Alınır, Nereye Başvurulur? SGK toplu ödeme yapan bir kurumdur. Ancak toplu ödeme alabilmek için emekli olmak veya prim iadesi talep etmek gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu, başvuranların toplu ödeme yapma koşullarını yerine getirmelerini ister. Aynı zamanda başvuruların doğrudan bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekmektedir.

SSK Birikmiş Para Alınabilir Mi?

SGK çalışanı olarak çalıştığınız süre boyunca SGK’da biriken primlerinizi de tahsil edebilirsiniz. SSK ve Bağ-Kur çalışanları işten ayrılıp emeklilik yaşına gelmiş olmalarına rağmen primlerini eksik veya tamamlayamayan kişilerin SGK’ya başvurarak birikmiş primlerini almaları mümkündür. Başvurunuzu aşağıdaki koşulları tamamlayarak SGK İl Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için Sgk müşteri hizmetleri numarasını da arayabilirsiniz ancak müşteri hizmetleri sadece bilgilendirme amaçlı hizmet vermektedir, başvurunuzu il müdürlüğünden yapmanız gerekmektedir.

Ssk Birikmiş Para Almak İçin Nereye Başvurulur?

SGK birikim başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır. SSK’dan parasını geri almak isteyenler SSK’ya başvurmalıdır. Başvurular şahsen yapılmalıdır. Başkası adına yetkilendirilmiş olsa dahi başvuru yapılamaz.

Ayrıca telefon veya dijital kanallardan başvuru yapılamaz. SSK birikim başvurularının doğrudan kurum üzerinden bir dilekçe ile yapılması bekleniyor.

SGK Toplu Ödeme 2021

Emeklilik yaşını doldurmuş ancak primleri yeterli olmayan ve primlerini ödeyemeyen kişilerin toplu olarak SGK’dan para almaları mümkündür.

Koşulları

– SGK’lı olarak bir işyerinde çalışmamak ve Bağ-kur’lu olarak kendi işini yürütmemek.

– Erkeklerde 25, kadınlarda 20 yaş üstü olmalı.

Bu iki şartı yerine getirenler ve primleri tam olanlar reşit olduklarında zaten emekli olabilirler. Ancak primlerini eksik ödeyen ve yaşı büyük olan kişiler paralarını SGK’dan toplu olarak geri alabilirler. Ayrıca ölen sigortalının yasal varisi de parayı alabilir. Mirasçıların dul aylığı veya yetim aylığı almamaları da şartlar arasındadır.

Ssk Toplu Ödeme Uygulaması

SGK’dan toplu para almak isteyenlerin bir dilekçe ile SGK’ya başvurmaları gerekmektedir. Başvuru olmaması durumunda SGK bunu otomatik olarak yapmaz, dolayısıyla başvuruda bulunmazsanız toplu ödeme alamazsınız. Ayrıca kimlik belgeniz ile SGK İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek resmi başvurunuzu yapabilir ve ne kadar para alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu