Diyet

İnsülin Direnci Olanlar Zayıflarken Neden Zorluk Çekiyor?

İnsülin Direnci Olanlar Zayıflarken Neden Zorluk Çekiyor? Kilo vermek istiyor ancak veremiyorsanız ve üstelik kilo alıyorsanız bunun nedeni insülin direncinizden dolayıdır. İnsülin direnci olanlar zayıflarken neden zorluk çekiyor? Bunun nedenini öğrenmek ister misiniz?

İnsülin direnci olanlar zayıflarken neden zorluk çekiyor? Kontrolsüz bir şekilde kilo aldığınızı düşünüyorsanız, dikkat etseniz dahi kilo veremiyorsanız bunun tek bir sebebi insülin direncinizin olmasıdır. Uzmanlar insülin direnci bir hastalık olmadığını özellikle belirtmekle birlikte, diyetisyen gözetimi ile birlikte bu direnç kırılabilir.

İnsülin, insan vücudunun midenin arka tarafında pankreasta salgılanan bir hormondur. Vücutta besinler sindirildikten sonra bunların bir bölümü şekere parçalanır. Parçalanan kan ve hücre içine gider, işte bu sırada hücre içine girişte bu noktada insülin devreye girer. İnsülin direncine karşı duyarsızlaşır. Duyarsızlık ile birlikte direnç gelişir. Vücutta fazladan insülin fazladan salınım başlar. Fazla insülin ise kilo alımı, karaciğer yağlanması, şeker hastalığı ve pankreas yetmezliği rahatsızlıkları meydana gelir. Eğer bu insülin direnci önlem alınmazsa kilo almak ve kilo vermek zorlaşır.

İnsülin direnci vücudun savunma mekanizmasını yani vücut şeker hastası olma ihtimalinizin sinyalini vermektedir. Bu sinyale kulak verilmemesi halinde kalıcı şeker hastalıklarına neden olmaktadır. Peki insülin direncini nasıl anlarsınız? İşte bu sorunun cevabı…

İnsülin Direnci Nasıl Anlaşılır?

İnsülin direnci nasıl anlaşılır bu sorunuzun cevabını vücudunuz sinyaller verecektir. Kan tahlillerinden önce;

  • Çok çabuk acıkmak,
  • Şeker krizleri,
  • Yemek sonrası baş dönmesi,
  • El ve ayak titremeleri
  • Konsantrasyon bozuklukları,
  • Uzun süre açlık hissi

İnsülin direncinin belirtileri bu yukarıda saydıklarımızdır. Ancak bu belirtilerin dışında boyun, sırt, diz kapağı, dirsek gibi bölümlerde kararmaların olması ve kadınlarda adet düzensizlikleri meydana gelir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri var ise hemen kan tahlili yaptırmalısınız. Çünkü hastalıklarla birlikte kilo alımını veya kilo vermeyi zorlaştırır.

İnsülin direncine karşı öncelikle bir diyetisyene gitmeniz gerekir. Çünkü alınacak tedbirler arasında öncelikle; yemek alışkanlığını yeniden düzenlemeniz gerekir. Yemek düzeniniz ile birlikte fizik hareketlerinizi arttırmalısınız. Bu önlemler ile insülin direnci hayat boyu devam etmeyecektir. Yemeklerde belirli kalori uygulamaları ile obezite ve kilolu hastalarda çok önemlidir. Öncelikle hareket, spor ve su insülin direncinin karşıtlarıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu