Genel Bilgiler

Saçı Boyarken Nelere Dikkat Etmeli

Saçı Boyarken

Tüm bayanların hayatlarında en az bir kez yaptırdıkları bir işlemdir saç boyama. Ancak boyalı saçlar kimyalarının değişmesi nedeni ile farklı bir bakım işlemi görmek zorundadırlar. Bu yüzden özellikle saçlarınız boyalı ise bakım işlemlerine dikkat etmelisiniz. Bu şekilde daha sağlıklı görünen güzel saçlara sahip olursunuz. İşte size boya ile ilgili bazı bilgiler.

Her zaman akla takılan bir konuya açıklık getirmek gerek. Saçın kirli ya da temiz olması boyadan alacağınız sonucu etkilemez. Ancak saçta jöle, briyantin, sprey gibi saç şekillendiriciler varsa fırça yardımı ile kalıntıları temizlemekte fayda var. Bu tip malzemeler boyanın saça nüfus etmesine engel olabilir.

Saç boyalarının saçı dökmesi gibi bir durum doğru uygulandığında olmaz. Boyayı saçta uzun süre bekletmek, doğru ürünleri uygulamama gibi nedenler ile saçlarınız zarar görebilir. Ama boya saçı dökmez.

Evinizde saç boyarken boyanın değmesi ve leke yapmasına önlemek amacı ile saç diplerinize hafif bir nemlendirici sürebilirsiniz. Boyayı yıkmadan önce ise bir parça pamuk ile akan ve bulaşan boyaları temizlemeniz yeterli olacaktır.

Boyanın teninize zıt ve orijinal saç renginizden çok farklı olması durumunda bile kaş ve kirpikle asla uygulanmamalıdır. Bunun yerine öze hazırlanan kaş ve kirpik boyaları tercih edilmelidir.

Saç boyasında dikkat edilecek bir başka husus ise 4-5 hafta ara ile dip boyasının yapılmasıdır.

Eğer saçınızda kına varsa asla boya yapmamalısınız.

Hazır boyaların içinde verilen oksidanın haricinde asla ilave malzeme ve oksidan kullanmayınız. Yanlış uygulama yapabilir ve saçlarınıza zarar verebilirsiniz.

Saç boyanızı kendiniz yapıyorsanız, saç boyası seçerken sorunsuz saçlar için doğal renginden bir ton açık renk ile başlanabilir. İşlem görmüş boyalı saçlar için ise aynı renk tonundan boyanabilir. İşlem görmüş saçın rengini açmak için saçın rengini açarak boyanması daha uygun olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu