Sağlık

Polenlere Meydan Okumanın 10 Yolu

Baharın gelmesiyle havada polenler de uçuşmaya başlar ve bu polenler birçok kişide çeşitli rahatsızlıklar oluşturur. Burun kaşıntıları, burnun tıkanması, hapşırık, öksürük derken bahar sevincimiz de yarım kalır. Bu rahatsızlıklar halk arasında bahar nezlesi ya da saman nezlesi olarak adlandırılır. Ancak bu rahatsızlıklar alerjik astım hastalarını daha çok etkilemekte ve ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Size polenlere meydan okumanın 10 yolu hakkında bilgi verebiliriz.

Polenlere Meydan Okumanın 10 Yolu
Polenlere Meydan Okumanın 10 Yolu

Birincisi bir litre suya bir tatlı kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat atarak bir karışım elde edin ve bunu burnunuza sıkın. Bu sayede alerjiden kurtulacaksınız. Bunu yapmaya zamanınız yoksa eczanelerde okyanus suyu ya da deniz suyu diye satılan bir karışım bulunmakta ve aynı işlevi görmektedir.

Polenlere meydan okumanın 10 yolu ile rahatlayacaksınız

Polenlerin etkisinden kurtulmak için hangi polene karşı alerjinizin olduğunu da doktorunuza test yaptırarak öğrenebilir ve önceden koruyucu tedaviye başlayabilirsiniz. Bahar aylarında çamaşırlarınız dışarda kurutmayın. Evin uygun bir odasında kurutun. Böylece polenlerin giysilerinizi kaplamasını önlemiş olursunuz. Mümkün olduğu kadar sabah saatlerinde ve yağmurdan sonraki anlarda dışarı çıkın.

Polenlere Meydan Okumanın 10 Yolu
Polenlere Meydan Okumanın 10 Yolu

Polenlere meydan okumanın 10 yolu arasında pencereleri açmamak da bulunuyor. Böylece havanın ve polenlerin eve dolmasını önlemiş olursunuz. Otomobil alırken polen filtresi olan araçları tercih edin. Her gün ılık suyla banyo yapmak, sık sık el ve yüz yıkamak da polenlerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Mümkünse bahar aylarında deniz kıyısında bir tatile de çıkabilirsiniz. Eğer çiçek seviyorsanız gül ve buna benzer çiçekleri tercih edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu