Teknoloji

Disk Temizlemenin Bilgisayara Faydası

Günümüzde birçok bilgisayar kullanıcı bulunmaktadır, ancak program ve donanım içeriği ile ilgili bilgi sahibi olan kullanıcı sayısı bir o kadarda azdır. Özellikle sistem araçları içerisinde bilgisayarı rahatlatmaya ve hafızasını artırmaya yönelik birçok program vardır. Bu programların sıklıkla kullanılmaması bilgisayarın hafızasında sıkıntı yarattığı gibi yavaşlamasına da neden olmaktadır.

Disk Temizlemenin Bilgisayara Faydası
Disk Temizlemenin Bilgisayara Faydası

Bunun nedeni de bağlı olduğu disk üzerindeki yoğunluktur. Sistem araçları içerisinde bulunan disk temizleme, bilgisayar performansının artırılmasında kullanılmaktadır.  Disk temizleme programı, bilgisayarın hard diskinde gereksiz olan bilgilerin silinmesini sağlar. Böylelikle ön bellekte yer açılmış olur. Bu durum bilgisayarın performansına olumlu yönde etki eder. Disk temizleme işlemi için bilgisayarın donatılar kısmında yer alan sistem araçlarını oradan da disk temizleme sekmesini açmak yeterlidir.

Disk Temizlemenin Bilgisayara Faydası
Disk Temizlemenin Bilgisayara Faydası

Disk Temizleme Yöntemleri

Bu durum hem bilgisayar hafızasını temizlemek hem de yer açmak için kullanılır. Bilgisayar artık birçok evde yer alan günlük hayatın bir parçası oldu. İnsanlar bilgisayarlarında özel çalışmalar yaparak yaptıkları bu çalışmaları kaydederek arşivlemektedir. Bu önemli arşivlerin kaybolması disk’te oluşabilecek hata ve arızalar sonrasında oluşmaktadır. Yaşanabilecek hatanın önüne geçmek için disk temizleme sekmesini çalıştırmak yeterlidir.

Böylelikle sizler için önemli olan belgeler kaybolmaz.  Disk Temizleme programı Windows’un özelliklerini kullanarak bilgisayarınıza hafıza yeri açarak yeni belgeler yükleyebilirsiniz. Disk temizleme işleminin birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih edilmeme nedeni disklerinden bir şeyin silinebileceği düşüncesidir, disk temizleme de hiçbir bilgi silinmez.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu