Genel Bilgiler

Lekelerden Kurtulmak İçin Yapılacaklar

Günlük hayat içerisinde pek çok kıyafet kullanıyoruz. Bu kıyafetler de ister istemez dış etkenler ile kirleniyor. Bazen içtiğimiz bir içecek, yediğimiz bir yiyecek veya istemsiz şekilde oluşan bir leke kıyafetlerimizin kirlenmesine neden oluyor. Bu kirlerle baş etmenin en etkili yolu çamaşır makinesinde uygun şekilde yıkamaktan geçer. Fakat daha pratik yollarla lekelerden kurtulmak mümkündür.

Lekelerden Kurtulmak İçin Yapılacaklar
Lekelerden Kurtulmak İçin Yapılacaklar

Lekelerden Kurtulmanın Yolları

Yemekler kıyafetimizde leke yapan etkenlerin başında gelir. Farkında olmadan elimizden kayan yiyecek veya yiyeceğin üstümüze dökülmesi gibi nedenler lekelere neden olur. Süt içerken oluşan lekeler buna örnektir. Süt lekesini geçirmek için yıkanabilen kumaşlarda sabunlu bezle silmek bir çözümdür.

Yine meyve lekeleri de insanları uğraştıran lekelerin başında gelir. Bu lekelerle baş etmek için en uygun yöntem suyun altına tutmaktır. Su meyve lekesini akıtıp yavaş yavaş yok olmasını sağlayacaktır. Bu işlemden sonra normal olarak yıkamak da etkili olacaktır.

Lekelerden Kurtulmak İçin Yapılacaklar
Lekelerden Kurtulmak İçin Yapılacaklar

Pas lekesi de insanları uğraştıran lekelerden birisidir. Tuza birkaç damla limon suyu akıtarak ilgili yere uyguladıktan sonra birkaç damla amonyak katılmış suyla silin. Üstüne temiz su ile durulama yaptığınızda lekenin üzerindeki etkisini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Sakız yapışması da insanları sinir eden durumlardandır. Bu sorunu halletmek için sakızın yapıştığı yerin altına naylon torbada buz konulur. Buzun etkisiyle sakız donar ve bir fırça yardımıyla temizlenebilir bir hale gelir.

Görüldüğü gibi lekelerle baş etmek için pek çok alternatif yol var. Bu ve bunun gibi pek çok leke için basit ve pratik yollarla istediğiniz sonuca hızlıca ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu