Sağlık

Kudret Narı Nedir ?

Son yıllarda daha sık duymaya başladığınız kudret narı kabakgiller familyasından bir bitkidir. Ömrü sadece 1 yıl olan bu bitki tırmanıcı özelliği ile dikkat çeker. Tüm bitkilerde olduğu gibi kudret narının da rengi ilkin yeşildir. Ancak büyüdükten sonra olgunlaşmaya başladığında rengi altın sarısına doğru dönmeye başlar. İçi ise bildiğiniz narda olduğu gibi kırmızı tohumlar barındırır.

Kudret Narı Nedir?
Kudret Narı Nedir?

Kudret Narının Anavatanı Hindistan

Bu nar önce Hindistan’da keşfedildiği için anavatanının da Hindistan olduğu kabul edilir. Afrika ve daha pek çok ülkede de yetiştirilmeye başlandığı için kudret narı piyasada kolaylıkla bulunabilen bir meyve haline gelmiştir. Ancak Akdeniz ülkelerinde elbette daha lezzetli bir şekilde yetiştirilebiliyor. Çünkü bitki Akdeniz ikliminde tam olarak olgunluğa ulaşabiliyor.

Kudret Narı Nedir?
Kudret Narı Nedir?

Ülkemizde özellikle Bursa ve Yalova’da sıklıkla yetiştirilen bu meyve evde ilaç yapımında ve çeşitli karışımların hazırlanmasında kullanılıyor. Ayrıca zeytinyağı ile karıştırılarak da özel tarifler hazırlanabiliyor. Tohumlarından yağ çıkarıldığını ve bu yağdan da çeşitli macunlar yapıldığını belirtmek isteriz. Ancak bu gibi işlemlere gerek kalmadan taze olarak da tüketilebilen bir meyvedir.

Kudret narının faydaları ise saymakla bitmiyor. Mide ve bağırsak ile ilgili yaşanan hemen her rahatsızlığa iyi geldiği bilinir. Ülser gibi mide rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olarak da tüketilebilir. İltihap kurutucu özelliği de vardır. Rahimde meydana gelebilen yaraları da hızla iyileştirir. E vitamini yönünden zengin olduğu için cildi besler ve lekeleri giderir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu