Sağlık

Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Yolu

Kilo sorunu olanların hemen hepsi tarafından metabolizmayı hızlandırmanın formülü aranıyor. Aldığınız kalorinin metabolizma tarafından nasıl bir süreçte ve ne kadar hızlı yaktığı ise değişik nedenlere bağlı olmakta. Bu nedenle bazılarımızın metabolizması doğuştan gelen bir özellik nedeniyle hızlı yakmaya uygundur. Diğer yandan erkekler, dinlenirken bile kalori yakabilir. Genelde kırk yaşından sonra başlayan metabozlizma yavaşlığı kilo sorununu iyice ortaya çıkarır, ancak metabolizmayı hızlandırmanın çeşitli yöntemleri mevcuttur.

Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Yolu
Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Yolu

Yeni Bir Düzene İhtiyacınız Var

Yapacağınız ilk şey, egzersizleri hemen artırmaktır. Beden yapınızın el verdiği ölçüde metabolizmanızı hızlandıracak ağırlıkta spor yapın. Jimnastik salonlarında eğitmen kontrolünde ağır spor ve egzersiz yapmak veya her gün düzenli şekilde yaptığınız yürüyüşe hafif koşu eklemek metabolizmanın hızlanmasına neden olacaktır.

Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Yolu
Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Yolu

Mümkün oldukça su tüketerek metabolizmayı hızlandırmanın formülü yerine gelmiş olacaktır. Beden kalorileri dağıtabilmek için suyu aracı olarak kullanır. Kalorileri işlemeye yardımcı su tüketimi artması aynı zamanda vücudunuzun kurumasını da engelleyecektir.

Asitli soğuk içecekler yerine suyunuzu soğuk için. Sindirim esnasında soğuk su daha fazla kalori yakılmasına neden olacağı için, buzlu su size günde on kalori fazla yakmanıza olanak sağlayacaktır.

Sık aralıkla yemek yemek daha çok kilo vermenize yardımcıdır. Aç kalmak, bir sonraki öğünde kendinizi kontrol edememenizden dolayı daha çok yemenize neden olabilir, bu nedenle sık aralıkla az yemek kilo vermenize yardımcı olacak.

Ayrıca karbonhidrat dengesini sağladığınız anda karbonhidrat alımını kesin. Bunun yerine protein ağırlıklı gıdaları tüketin. Balık, et, fasulye, yumurta ve az yağlı süt ürünleri bu gıdalar arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu