Eğitim

Kpss Tari̇h Ezberlemeyi̇ Kolaylaştıran Kodlamalar

Kpss Tari̇h Ezberlemeyi̇ Kolaylaştıran Kodlamalar Nelerdir? KPSS sınavına hazırlanan gençlerin merak ettiği konulardan birisi de kpss tari̇h ezberlemeyi̇ kolaylaştıran kodlamalardır. Bu sayede bol ezber gerektiren tarihi daha rahat bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Kpss tari̇h ezberlemeyi̇ kolaylaştıran kodlamalar KPSS Tarih dersi çalışırken daha rahat ve daha kolay bir şekilde Tarih öğrenmiş olacaksınız. Birçok açıdan önemli olan Tarih dersinde önemli netler yapabilmek aslıdan çok kolay burada özellikle dersler açısından önemli bir nitelik kazanan Tarih dersi kodlamaları sayesinde Tarihte önemli netler elde edebilirsiniz. Burada aslında bir şifreleme söz konusudur. Siz de aşağıda yer alan kodlamaları sınav gününe on gün kala sık sık okuyarak akılda kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

Kpss Tarih Kodlamaları

  • İnönü bizim için MİLAT oldu.

İnönü Savaşının ilk savaşından sonra yaşanan gelişmeleri akılda tutabilmek açısından bu kodlama sunulmaktadır. Burada baş harflere dikkat ederseniz. Moskova Antlaşması, İstiklal marşı kabulü, Londra konferansı, Afganistan ile Dostluk ant, Teşkilatı esasiye Kanunu Kabulünü görmüş olursunuz.

  • Balkan Antantı Devletleri sınavda sorunun geldiği alanlar arasında yer almaktadır. Burada size vereceğimiz kodlama TaYYaR kodlamasıdır. Burada özellikle büyük harflere daha çok dikkat ediniz. TaYYaR kavramı ile Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya, Romanya ülkeleri anlatılmaktadır.
  • Özellikle Mondros Ateşkes Antlaşmasında karşımıza çıkan Vilayet-i Sidde kavramı içinde özel bir kodlama bulunuyor. Vilayet-i Sitte : SEV DEB ile anlatılmak istenen şehirler; Sivas ,Erzurum, Van, Diyarbakır, Elazığ ve Bitlis illeridir.
  • Berlin Antlaşmasıyla ile beraber bağımsız olan ülkeler ise SaKaR ile kodlanır burada yine büyük harflere dikkat ediniz. Sırbistan, Karadağ, Romanya
  • Lozan Ant da Çözümlenemeyen Sorunlar: HIRBO….Hatay Sorunu, Irak Sınırı, Rum Patrikhanesi, Boğazlar, Osmanlı Borçları.
  • 1 Meşrutiyet dönemi Aydınları kodlaması açısından :ZAMAN.. Ziya Paşa ,Ahmet Mithat, Mustafa Fazıl Paşa, Ali suavi, Namık kemal
  • Doğu Sınırımızın çizildiği antlaşmalar sırasıyla aşama aşama olarak kodlamak açısından önemli olan Gazi Mustafa Kemal in baş harfleri GMK’dir. Bu da Gümrü, Moskova ve Kars antlaşmalarını göstermektedir.
  • Balkan Harbi : BüYüSeK kodlaması da meşhur bir kodlamadır. Bu sayede tarih kodlamaları açısından bu kodlama Bulgaristan ,Yunanistan ,Sırp Karadağ ülkeleri Osmanlıya karşı savaşmıştır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu