Yaşam

Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Üstün zekalı çocuklar yaşıtlarından daha üst düzey eğitim alır. Peki çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu anlamanın yolları nelerdir?

Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Üstün zekalılar çocuklar keşfedilmemesi durumunda zamanla normal zeka seviyesine dönecektir. Üstün zekalıların erken yaşta tespit edilmesi ve özel eğitim programları ile desteklenmesi gerekir.

Üstün zekalı çocuklar eğitim sırasında farklılıklarını gösterebiliyor. İlk tespiti genellikle anne ve babalar yapıyor. Çocuğum üstün zekalı mı? Sorusunu merak eden ebeveynler uzman desteğinden yararlanabilir. Hangi yaşlarda çocuklarda değişim gözlenir?

Yenidoğan Dönemi

Yenidoğan bebekler kilo aldığı zaman zekaları da gelişim gösteriyor. Araştırmalara göre kilolu doğan bebeklerin IQ seviyelerinin daha yüksek olduğu anlaşılmıştır.

1-2 Yaş Dönemi

Bebeğin iki yaşına kadar ana dili dışındaki farklı dillere ilgi göstermesi üstün zekalı olduğuna işarettir. Yayınlanan rapora göre bebeklerde beyin gelişimini teşvik etmek için farklı dillerden destek alabilirsiniz.

3 Yaş Dönemi

Çocuklarda boy uzunluğu zekayla ilgili olabiliyor. Araştırmalara göre uzun boylu çocuklar testlerde daha başarılı oluyor. Bu yaşlarda uzun boylu olan çocukların IQ testleri de yüksek çıkmıştır.

4 Yaş Dönemi

Bu yaşlarda resim yeteneği gelişen çocukların üstün zekalı olma potansiyeli bulunuyor. Araştırmalara göre dört yaşında bulunan çocuklarda insan figürünü en doğru şekilde çizen çocukların IQ testleri daha yüksek çıkmıştır.

5 Yaş Dönemi

Küçük yaşlarda yalan söylemeye başlayan çocuklar daha zeki olabilir. Araştırmalara göre erken yaşlarda yalan söyleyebilen çocukların daha akıllı olduğu anlaşılmıştır.

6 Yaş Dönemi

Bu yaşlarda müzik enstrümanlarının başarılı bir şekilde çalınması çocuğun üstün zekalı olduğunu gösterebilir.

7 Yaş Dönemi

Erken yaşlarda okunan kitapların zekayı arttırdığı düşünülüyor. Bu yaşta çocuklarda ortalamanın üzerinde okuma alışkanlığı bulunuyorsa üstün zekalı olduğundan söz edebiliriz.

8 Yaş Dönemi

Çocuğunuz sürekli olarak geç uyuyorsa zeka düzeyi yüksek olabilir.

9 Yaş Dönemi

Çocuğunuz bu yaşta sağlıklı bir kahvaltı alışkanlığı edindiyse başarı olasılığı da artmaktadır.

10 Yaş Dönemi

Çocuğunuz bu yaşlarda satranç gibi oyunlarda yaşıtlarının çok önünde olabilir. Her ebeveyn çocuğunun zeki olduğunu düşünür. Çocuğunuzun deha olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Bu yazımızda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu