Teknoloji

Klima Seçimi Nasıl Olmalı

Sıcak yaz havalarının bunaltıcı etkisinden kurtulmak, soğuk kış günlerinin de dondurucu etkisinden kurtulmak için kullanılan iklimlendirme ürünlerinden biri olan klimalardan, yüksek verim ve istenilen performansı almak için satın alma sürecinde bazı kurallara dikkat etmek gerekir.

Klimada sadece fiyatına odaklanıp seçim yapmak cebinize ve sağlığınıza zarar vereceği gibi ihtiyaçlarınızı bilmeden alacağınız pahalı bir klima da paranızı çöpe atmanıza neden olabilir.

Vestel klima
Vestel klima

Bu nedenle de klima seçimi için ilk olarak yaşadığınız alanın metrekaresini bilmeniz gerekir. Ayrıca dairenin bulunduğu yönde klima seçimi için önemlidir. Örneğin; ortalama bir odanın 20 metrekare olduğu düşünülürse böyle bir oda için size 9.000 Btu değerinde ki klima yeterli gelir. Ancak evin ısı yalıtım özelliği yok ve kuzey cepheli ise 12.000 Btu daha uygun olur.

Enerji Tasarruflu Klima

Klimalar filtrelerle çalışır ve genel olarak Bio, Plazma ve Karbon filtreler kullanılır. Uzmanlar tarafından plazma filtreler sağlık için en uygun ve ideal olanıdır. Verimlilik açısından bakıldığında da en iyi klima inverter tipi klimalardır. Asıl amacı soğutma olan inverter tipi klima ısıtma amacıyla da kullanılabilir.

Enerji Tasarruflu Klima
Enerji Tasarruflu Klima

Enerji tasarrufu yüksek klimalar seçmeniz hem sizin hem de doğa için en uygun olanıdır. Klimanın sessiz çalışması, anti bakteriyel olması, havayı tazelemesi, dekoratif görünüme sahip olması, markanın ücretsiz keşif hizmeti sunması ve satış sonrası için yaygın servis ağının bulunması klima seçimi için diğer önemli başlıklardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu